Odprawione w niedzielę (5.02) ekumeniczne nabożeństwo w olsztyńskiej cerkwi prawosławnej po raz kolejny potwierdziło wolę obu kościołów do chrześcijańskiej zgody.
„Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa...” - takie przesłanie towarzyszyło mszy ekumenicznej, którą odprawił ks. mitrat Aleksander Szełomow w olsztyńskiej cerkwi prawosławnej przy al. Wojska Polskiego. Wzięli w niej udział duchowni katoliccy - biskup pomocniczy warmiński Jacek Jezierski i ks. infułat Julian Żołnierkiewicz, a poza nimi członek Zarządu Województwa Anna Wasilewska.
-
Każde takie spotkanie w okolicy Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan ma niezwykły wymiar duchowy. Zwłaszcza w społeczności Warmii i Mazur, która ze względów historycznych stanowi konglomerat narodowościowy i składa się z różnych konfesji religijnych. Takie wspólne modlitwy wywołują głęboką refleksję, pozostawiając po sobie trwały ślad w świadomości każdego z nas, co przekłada się na codzienne życie i postępowanie: w pracy, szkole, domu, wśród rodziny i przyjaciół - powiedział na początku mszy ks. Aleksander Szełomow. Proboszcz parafii Opieki Matki Bożej podziękował Annie Wasilewskiej za kosz białych kwiatów, który postawił przy świętych relikwiach.
-
Te relikwie są wspólnym dobrem nie tylko społeczności prawosławnej, ale również innych wyznań chrześcijańskich - dodał ks. Szełomow. Po zakończeniu mszy poprosił bp. Jacka Jezierskiego o wygłoszenie homilii.
-
W ciągu wieków nie lubiliśmy siebie, byliśmy sobie wrodzy, nienawistni, okrutni - przypomniał bp Jezierski. -
Tak było. Z tego powodu wielu zobojętniało, przestało wierzyć, zgorszyło się, niektórzy odeszli od Kościoła, chrześcijaństwa, często manifestując wobec nas swoją nieufność. Z trudem odradza się braterstwo i przyjaźń kościołów...Kościołów, bo samodzielny jest Kościół prawosławny w Atenach, Bukareszcie, Moskwie, Konstantynopolu i Polsce (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny). W tym miejscu bp Jezierski przypomniał, że pół wieku temu zaczął się ruch ekumeniczny, a przełom nastąpił w 1965 roku, gdy patriarcha Konstantynopola Atenagoras i papież Paweł VI wycofali wzajemne ekskomuniki nałożone po Wielkiej Schizmie w 1054 roku. Dziś są to kościoły siostrzane wywodzące się z jednego chrześcijaństwa, które zmierzają do pojednania i przyjaźni.
Następnie bp Jezierski dodał, że niedawno ks. Aleksander, za zgodą arcybiskupa Jakuba postarał się o relikwie świętych, które otrzymał od rosyjskich mnichów prawosławnych. Pierwsza to relikwia św. Teodora, czyli kniazia Fiodora, władcy smoleńskiego, zmarłego w 1299 roku. Dwie następne to relikwie jego synów: Dawida i Konstantego, świętych cudotwórców, zaś czwarta jest relikwią św. Dymitra, metropolity Rostowa, zmarłego w 1709 roku, autora napisanych w języku cerkiewnym „Żywotów świętych”. Relikwie umieszczono pod ikonami wykonanymi w szkole ikonograficznej w Bielsku Podlaskim. Dla wyznawców tej konfesji mają one szczególne znaczenie.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :