Uroczysta inauguracja miała miejsce podczas konferencji w Hotelu
Wileńskim |
Więcej zdjęć »
Pod nazwą „Pytasz - nie błądzisz. Ośrodki poradnictwa prawnego i obywatelskiego w województwie warmińsko - mazurskim” uruchomiony został nowy projekt, w ramach którego otwarte zostały w województwie warmińsko-mazurskim ośrodki poradnictwa prawnego i obywatelskiego. Powstały one w Olsztynie, Elblągu i Ełku. Uroczysta inauguracja ich działalności odbyła się dzisiaj (31.01) w Hotelu Wileńskim w Olsztynie.
Projekt ten realizowany jest na podstawie umowy o dofinansowanie zawartej przez Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Wartość umowy to 2,8 mln zł. Projekt jest realizowany od 1 września ubiegłego roku, a trwać będzie do 31 sierpnia 2015 roku. Jego celem jest stworzenie efektywnego systemu bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego poprzez utworzenie i prowadzenie trzech regionalnych ośrodków poradnictwa.
-
Chcemy zapewnić jak najszerszy dostęp mieszkańcom województwa do profesjonalnego i bezpłatnego poradnictwa - mówi Anna Parys, kierownik Regionalnego Ośrodka Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego w Olsztynie. -
Zwiększyć ich wiedzę w zakresie ochrony i realizacji ich praw. Pragniemy propagować ideę poradnictwa, by ludzie nie czuli się bezradni i zagubieni - zwłaszcza osoby niepełnosprawne, bo do nich głównie adresowany jest ten projekt. Efektem tych działań ma być wypracowanie modelu współpracy pomiędzy tzw. trzecim sektorem a jednostkami administracji rządowej w zakresie standardów świadczenia poradnictwa prawno-obywatelskiego.
-
Chcemy wypracować taki model współpracy, który może być zaadoptowany w przyszłości do innych jednostek - dodaje Anna Parys.
Jakość poradnictwa w ośrodkach będzie badana dwuetapowo - w rok po rozpoczęciu projektu i w trzy lata po jego realizacji. Raporty wskażą, jakie osiągnięto efekty, co trzeba zmienić, poprawić, a co jest zadowalające i można dalej rozwijać.
Olsztyński Ośrodek Poradnictwa Prawno-Obywatelskiego mieści się przy al. Piłsudskiego 11/17, w pokoju nr 105. Ośrodek daje możliwość uzyskania porady bezpośrednio lub telefonicznie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.30 do 15.30. Z porady mogą korzystać osoby pełnoletnie. Poradnictwo nie obejmuje jednak możliwości sporządzania pism procesowych i pozwów. Radcowie nie mogą też działać jako pełnomocnicy danej osoby.
-
Fachowość i jakość udzielanych porad jest naszym priorytetem. Na to będziemy zwracać szczególną uwagę - zauważa Anna Parys.
W związku z tym przewidziano dokładną procedurę i regulamin udzielania porad, któremu wszyscy muszą się podporządkować. Przed uzyskaniem porady klient musi zapoznać się z treścią oświadczenia. W nim zawarte są informacje na temat funkcjonowania projektu oraz zgoda na przetwarzanie danych i to, że doradcom nie przekazuje się żadnych oryginalnych dokumentów.
-
Jakie są zasady udzielania porad? Przede wszystkim zasada poufności, bezpłatności, bezstronności, niezależności, otwartości dla wszystkich, aktualności i rzetelności informacji. Klient dobrowolnie do nas przychodzi - mówi Piotr Granysz, radca w olsztyńskim ośrodku. -
Zakres merytoryczny udzielanych porad obejmuje prawo cywilne (rodzinne i spadkowe), karne, administracyjne, pracy, spółdzielcze, ubezpieczeń społecznych i pomocy społecznej. Zainteresowani mogą otrzymać porady z przepisów dotyczących osób bezrobotnych, świadczeń socjalnych, prawa konsumenckiego, a także stosunków międzyludzkich i sąsiedzkich.
Z D J Ę C I A