Katarzyna Andrulonis (MOK) zaprasza na spotkania z animacją
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie jest jednym z wielu podmiotów, które przygotowały dla uczniów z Olsztyna propozycję zajęć na czas ferii zimowych. Od wczoraj w mieszczącej się w Kamienicy Naujacka MOK haloGalerii odbywają się zajęcia dla fanów kina traktujące o animacji. Podczas tych spotkań młodzież (gimnazjum+) ma okazję poznać twórczość wybranych klasyków animacji.
-
Każde spotkanie ma formę podobną do tych prowadzonych w dyskusyjnych klubach filmowych - wyjaśnia prowadząca zajęcia Katarzyna Andrulonis (MOK), z którą rozmawialiśmy przed dzisiejszą (31.01) ich odsłoną. -
Zaczynamy od przedstawienia sylwetki autora, który jest bohaterem danego spotkania. Następnie oglądamy jego dzieła i potem o nich dyskutujemy. Przy tworzeniu programu tego cyklu skupiliśmy się na tym, aby wybrać twórców najlepszych z najlepszych. By pokazać jakie bogactwo pomysłów i kunsztu twórczego kryje się pod słowem „animacja”. Czyją zatem pomysłowość można podziwiać? Poniedziałkowe spotkanie poświęcone było twórczości Juliana Antonisza - reżysera filmów animowanych, scenarzysty i autora opracowań plastycznych. Dzisiejsze zaś Janowi Švankmajerowi - twórcy animacji, reżyserowi, pisarzowi i rzeźbiarzowi. Natomiast będące jeszcze przed nami zajęcia to:
» 1 lutego (środa), „Bracia Quay” - Stroiciele niepokoju
Stephen i Timothy Quay - bracia bliźniacy, twórcy filmowych animacji, reklam telewizyjnych, scenografowie filmowi i teatralni. Reżyserzy dwóch filmów pełnometrażowych („Instytutu Benjamenta” i „Stroiciela trzęsień ziemi”) oraz wielu krótkometrażowych animacji, z których najsłynniejszą jest adaptacja opowiadania Brunona Schulza „Ulica krokodyli”. Twórczość Braci Quay jest jednym z tych zjawisk, które nie pozwalają zapomnieć czym może być kino, a czym dziś tak rzadko bywa. Artyści reanimują model kina poetyckiego i metafizycznego zarazem. Są przewrotnie anachroniczni, jakby nie z tego świata.
» 2 lutego (czwartek), Don Hertzveldt i inni
Don Hertzfeldt to amerykański rysownik i animator. Twórca m.in. nominowanych do Oscara animowanych filmów krótkometrażowych „Rejected” (2000) oraz „Everything Will Be OK” (2006). Jego filmy animowane otrzymały ponad 150 nagród i były prezentowane na całym świecie. Animacje tego świetnego rysownika w większości utrzymane są w konwencji tragikomicznej z dużą dawką czarnego humoru. Groteskowe opowieści z elementami surrealizmu. Niektóre filmy zawierają tematykę egzystencjonalną i zagadnienia filozoficzne, podczas gdy inne to kwintesencja humoru z pogranicza absurdu.
Spotkania z animacją rozpoczynają się o godzinie 12.00.