Dzisiaj (7.01) wojewoda Marian Podziewski w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nadał polskie obywatelstwo dwóm mieszkańcom naszego regionu, a dwie kolejne osoby uznał za obywatela polskiego.
Postanowienie Prezydenta RP o nadaniu obywatelstwa polskiego otrzymał m.in. Jan Srajer, dotychczas posiadający obywatelstwo czeskie. Do Polski przyjechał w 1988 r. wraz z rodzicami. Mieszka w Biskupcu. Matka oraz dwoje starszego rodzeństwa posiada już obywatelstwo polskie. Jan kończył liceum profilowane w Olsztynie. Wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego złożył 22 kwietnia 2005 r. Postanowieniem z dnia 17 grudnia 2007 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał Janowi Srajer obywatelstwo polskie.
-
Jestem szczęśliwa - powiedziała Ewa-Maria Srajer, towarzysząca synowi w uroczystości.
- Mieszkając za granicą przez ponad 10 lat nigdy nie zrzekłam się obywatelstwa polskiego. Tak się złożyło, że dwoje z czwórki moich dzieci urodziło się w Czechach i musieli dostać obywatelstwo czeskie „z urodzenia”. Zawsze marzyłam, żeby stali się Polakami. Teraz cała rodzina ma już polskie obywatelstwo, za wyjątkiem męża, który jest Czechem. Jego już nie będziemy zmuszać...Druga z „nowych” obywateli Polski to Anna Zaniewska, obywatelka Białorusi. Do Polski przyjechała w 2003 r. jako stypendystka Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” na studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
-
Mam polskie korzenie zarówno ze strony ojca jak i matki - powiedziała. -
Mój pradziadek był więźniem w obozie koncentracyjnym w Sttuthofie, drugi dziadek w czasach wojennych uczył się w polskiej szkole w Grodnie, chociaż było to zabronione. Na olsztyńskim uniwersytecie studiuję dziennikarstwo. Chciałabym pracować na terenie Polski. Zarówno Anna Zaniewska, jak i jej rodzice byli członkami Związku Polaków na Białorusi. W Polsce angażowała się w działalność Studenckiej Międzyuczelnianej Organizacji Kresowiaków Oddział w Olsztynie. Wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego złożyła 11 marca 2005 r. Postanowieniem z dnia 22 listopada 2007 r. Prezydent RP nadał jej obywatelstwo polskie.
-
W poprzednim roku nadań obywatelstwa polskiego mieliśmy 22, dwa lata temu nadań było 24 - powiedziała Agnieszka Boczkowska, dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego.
- Dzisiejsze wręczenie postanowienia o nadaniu obywatelstwa jest pierwsze w tym roku, chociaż dokumenty są z grudnia roku ubiegłego. Decyzje o nadaniu obywatelstwa polskiego są suwerennymi decyzjami Prezydenta RP. Przeciętnie oczekiwanie na taką decyzję trwa 1,5 roku od złożenia wniosku.Również dzisiaj wojewoda Marian Podziewski uznał za obywatela polskiego dwie siostry Kołotyło: Irynę i Martę - uprzednio obywatelki Ukrainy. W Polsce mieszkają od 1995 roku. Iryna jest studentką trzeciego roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, na Wydziale Humanistycznym na kierunku stosunki międzynarodowe. Marta uczy się w Liceum Ogólnokształcącym z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.
Z D J Ę C I A