Od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą uwięzienie Wojciecha Kętrzyńskiego w Wysokiej Bramie i wykładów naukowych o Powstaniu Styczniowym, rozpoczęły się dziś (28.01) w Olsztynie uroczystości z okazji 149. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Pamięć polskich patriotów, którzy w 1863 r. podjęli walkę o wyzwolenie Ojczyzny postanowili uczcić członkowie Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego oraz Prawa i Sprawiedliwości.
- Mam nadzieję, że w Olsztynie zrodzi się dzisiaj nowa patriotyczna tradycja, że zawsze pod koniec stycznia będziemy pamiętać o powstańcach styczniowych - mówi Jerzy Szmit, poseł i prezes Okręgu Olsztyńskiego PiS. -
A trzeba o powstaniu pamiętać z kilku względów. Po pierwsze, to był wielki zryw Polaków, którzy nie chcieli żyć w zniewoleniu. Po drugie - podczas kolejnych zrywów i walk o niepodległość Polacy bardzo często odwoływali się do Powstania Styczniowego. Trzecia ważna sprawa to to, że dzisiaj potrzebujemy dobrych wzorców, pamiętania o tym, że Polska wiele zawdzięcza tym, którzy byli przed nami, że gdyby nie te różne zrywy niepodległościowe, dzisiaj nie mielibyśmy niepodległego państwa. Być może jako naród funkcjonowalibyśmy, ale zapewne podzieleni, nie bylibyśmy obywatelami Rzeczypospolitej. Poseł Szmit przypomina jeszcze o innym historycznym wydarzeniu sprzed prawie 150 lat, które wprost wiąże historię Warmii z historią Polski, historią Powstania Styczniowego.
- Dzisiaj zaczęliśmy rocznicowe obchody pod Wysoką Bramą, miejscem gdzie więziony był Wojciech Kętrzyński, postać zasłużona dla polskości Warmii - mówi.
- A został uwięziony, bo wówczas w Prusach zbierał pomoc dla polskich powstańców. Tutaj kupił broń i tę broń próbował przewieźć do Królestwa, żeby pomóc powstańcom. W Jarotach został schwytany i aresztowany. To miejsce, położone bardzo blisko kościoła w Jarotach, jest przez historyków wskazane. Ustawiony tam pamiątkowy obelisk podkreśla bardzo silny związek pomiędzy historią Polski i historią Warmii.
Na dzisiejszy program obchodów 149. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, obok złożenia kwiatów przy Wysokiej Bramie złożyły się jeszcze dwa wykłady historyków o Powstaniu Styczniowym. Prof. Maria Swianiewicz-Nagieć mówiła o Powstaniu Styczniowym na Mińszczyźnie, natomiast prof. Selim Chazbijewicz wygłosił wykład „Powstanie Styczniowe jako wzór konspiracji i patriotyzmu”.
Obchody rocznicy trwać będę jeszcze jutro (29.01). O godz. 11.30 w Kościele p.w. Bogarodzicy Dziewicy Matki Kościoła przy ul. Jarockiej 42 rozpocznie się msza święta ku pamięci polskich patriotów walczących o wyzwolenie Ojczyzny. Po mszy, około godz. 12.45, uczestnicy uroczystości spotkają się przy położonym opodal kościoła obelisku upamiętniającym aresztowanie Wojciecha Kętrzyńskiego.
- Bardzo nam zależy, żeby kolejne rocznice wybuchu Powstania Styczniowego na stałe weszły do kalendarza najważniejszych wydarzeń w Olsztynie - podsumowuje poseł Jerzy Szmit.
- W przyszłym roku będziemy obchodzić „okrągłą”, 150. rocznicę tego historycznego wydarzenia. Będziemy dążyć, by obchody tej rocznicy były bardziej okazałe, przeprowadzone z większym rozmachem.
Z D J Ę C I A