Największą część ekspozycji stanowiły rzeźby | Więcej zdjęć »
W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie otwarto dzisiaj (26.01) wystawę „Strzeż się tych miejsc”, na której zaprezentowano twórczość Anny Baumgart. Artystka nie była obecna na wernisażu z powodu choroby. Historię prac wyeksponowanych w galerii przybliżyła gościom wernisażu Agnieszka Rayzacher, kurator wystawy.
- Bardzo zależało mi na tym, by wystawa Anny Baumgart miała miejsce w Olsztynie nie tylko z powodu związków artystki z naszym miastem (spędziła tu dzieciństwo - przyp. autora), ale przede wszystkim ze względu na istotne miejsce, jakie jej twórczość zajmuje w najnowszej sztuce polskiej - powiedziała Małgorzata Jackiewicz-Garniec, dyrektor BWA, witając gości wernisażu. - To nie jest łatwa sztuka, która pozostawia nas obojętnymi. Najnowsza sztuka bardzo często porusza ważne problemy, będące ciągle przedmiotem tabu, stereotypów i wyparcia z pamięci. Takimi problemami zajmuje się właśnie Anna Baumgart.
- Anna jest artystką o szczególnej wrażliwości społecznej na to, co zostało przemilczane, wyparte z pamięci zarówno kulturowej, jak i historycznej - wyjaśnia Agnieszka Rayzacher. - Widać to na tej wystawie. Głównym wątkiem te ekspozycji, który był dla nas bardzo istotny, jest temat zmiennej tożsamości. Chciałyśmy pokazać, jak istotna jest ona dla współczesnego człowieka i że przewija się przez twórczość artystki. Tę tożsamość należy traktować bardzo szeroko. Jest to zarówno poszukiwanie samego siebie, próba samoidentyfikacji, ale również poszukiwanie swojego miejsca, czy też ucieczka z jakiegoś miejsca - zarówno fizycznego, ale i w naszym wnętrzu. Stąd też tytuł wystawy - „Strzeż się tych miejsc”.
Na olsztyńskiej ekspozycji dominują rzeźby, jednak zobaczyć można również rysunki oraz filmy, w tym także wideo „Świeże wiśnie” (2010) traktujące o zjawisku stygmatyzacji i hierarchizacji ofiar II wojny światowej - przymusowych prostytutek. W szerszym aspekcie praca dotyczy nieumiejętności radzenia sobie z traumą oraz poszukiwania siebie po traumatycznych przeżyciach. Obraz wyświetlano na festiwalach, m.in. Videonale 13 w Bonn, Era Nowe Horyzonty, LOOP Barcelona, gdzie był nagrodzony.
R E K L A M A
Wystawę będzie można oglądać do 1 marca bieżącego roku.
******
Anna Baumgart (ur. w 1966 r. w Gdańsku) jest absolwentką w PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskała w pracowni rzeźby u prof. Franciszka Duszeńki w 1994 r. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, performance’m, fotografią i wideo. W latach 90. współpracowała z gdańską sceną artystyczną (Galeria „Wyspa”, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”). Od 2000 r. mieszka i pracuje w Warszawie. Uczestniczy w najważniejszych pokazach najnowszej sztuki polskiej w kraju i za granicą.