O tym, jak ważne jest przeszczepianie narządów mówił inaugurując dziś (20.01) kampanię „Drugie Życie” na Warmii i Mazurach wojewoda Marian Podziewski. Przez najbliższe pół roku mówić będą o tym również uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa warmińsko-mazurskiego biorący udział w kampanii. Uczniowie z informacją dotrą do rówieśników, ich rodziców, mieszkańców województwa. Młodzież będzie także realizować własne pomysły na promocję transplantacji i oświadczeń woli. Wszystko po to, by poprawić sytuację chorych czekających na przeszczep - w Polsce wciąż umierają osoby, dla których transplantacja to jedyny ratunek.
Kampania „Drugie życie” na Warmii i Mazurach ruszyła w Olsztynie po raz trzeci. Poza oficjalną inauguracją, która pod patronatem wojewody odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim, w centrum miasta uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Olsztyna rozdawali mieszkańcom oświadczenia woli, czyli kartoniki, na których można wyrazić zgodę na transplantację narządów i które powinno nosić się przy sobie, w portfelu. Kampania, organizowana przez Fresenius Medical Care Polska zostanie podsumowana w czerwcu br.
Młodzi ludzie mają głowy pełne pomysłów i sami decydują, co zrobią, by o transplantacji było głośno. Wkrótce dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z regionu otrzymają list z zaproszeniem do projektu. Do akcji może włączyć się 30 szkół ponadgimnazjalnych z województwa, a zgłoszenia będą przyjmowane od 7 do 17 lutego. Udział w kampanii jest bezpłatny, wymaga jednak wyjątkowego zaangażowania i wrażliwości. Uczniowie szkół zakwalifikowanych do programu otrzymają materiały informacyjne i promocyjne, które pomogą w prowadzeniu własnych działań, a specjalnie dla liderów szkół zorganizowane zostanie także szkolenie z zakresu transplantacji.
W każdej szkole akcja będzie wyglądała inaczej, bo jej kształt zależy tylko i wyłącznie od kreatywności oraz zaangażowania młodych ludzi. Pomysły na upowszechnienie transplantacji, które realizuje młodzież są odważne, wymagają dużego nakładu pracy i przygotowań.
Działania w województwie warmińsko-mazurskim będą trwały do końca maja. W czerwcu najciekawsze, zrealizowane przez szkoły, kampanie zostaną wyróżnione czekami charytatywnymi. Młodzież nagrodzonych w ten sposób placówek sama zadecyduje komu przekazać środki finansowe.
Z D J Ę C I A
F I L M Y