Niecodzienny pomysł na finisaż wystawy zastosowano w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie z okazji zakończenia wystaw „X Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego” oraz „Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego. Laureaci edycji z lat 1975-2011”. BWA zaprosiło dr. Aleksandra Woźniaka, laureata Honorowej Nagrody Przewodniczącego Jury X Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, wykładowcę na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie specjalizującego się w tradycyjnych technikach graficznych, do przeprowadzenia wykładu na temat drzeworytu.
-
Zmieniamy formy naszej działalności, staramy się je różnicować - wyjaśnia Małgorzata Jackiewicz-Garniec, dyrektor BWA genezę dzisiejszego wydarzenia. -
Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego było wystawą na tyle udaną i ważną, że chcieliśmy ją dopełnić jeszcze opowieścią o początkach drzeworytu. Opowieść ta została przygotowana w taki sposób, by mogły skorzystać z niej nawet te osoby, które nie spotkały się jeszcze z tą techniką. Z doświadczenia wiem, że odwiedzające nas osoby chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej o danym wydarzeniu czy technikach. Dlatego w przyszłości będziemy przygotowywać w ramach wydarzeń okołowystawowych prelekcje, odczyty, może także warsztaty, aby wyjść naprzeciw potrzebom naszych gości. Celem wykładu „Oblicza Drzeworytu” było zapoznanie słuchaczy z tą najstarszą techniką graficzną i najważniejszymi dziełami powstałymi za jej pośrednictwem, a także ukazanie ogromnej różnorodności drzeworytu oraz istnienia wielu odmiennych tradycji drzeworytniczych. Wykład wzbogacono pokazem slajdów i filmów.
Po zakończeniu części teoretycznej wieczoru, goście galerii mogli po raz ostatni (okres trwania ekspozycji skrócono o 3 dni) obejrzeć wystawy „X Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego” oraz „Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego. Laureaci edycji z lat 1975-2011”.
Z D J Ę C I A