Restauracje, przedsiębiorstwa i producenci żywności - łącznie już 119 podmiotów z naszego regionu należy do sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”. W tym roku ta liczba zapewne jeszcze się zwiększy.
- Bogactwo i wielobarwność kulturowa naszych ziem ma swój wyraz także w różnorodności dziedzictwa kulinarnego - mówi marszałek Jacek Protas.
- Mieszkańcy i turyści coraz częściej wybierają lokale z tradycyjną, lokalną kuchnią. Cieszę się, że coraz więcej przedsiębiorców dostrzega w tym szansę, produkuje i serwuje regionalne specjały i przystępuje do sieci, bo to znak rozpoznawczy i swoista gwarancja jakości dla konsumentów.Ubiegły rok na Warmii i Mazurach minął pod znakiem promocji tradycyjnej i regionalnej żywności. Zrealizowane w różnych miejscowościach wydarzenia pokazały bogactwo regionalnej kuchni. Z roku na rok rośnie także udział mieszkańców i turystów w tych wydarzeniach, co świadczy o zwiększającej się popularności kulinarnych przedsięwzięć.
Samorząd województwa ma równie bogate plany na rok 2012. W tegorocznym kalendarzu imprez regionalnych promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną województwa warmińsko-mazurskiego znalazło się 12 wydarzeń.
Imprezy z kalendarza smaków rozpoczną się od Regionalnego Święta Ryby, które odbędzie się 30 czerwca w Iławie, a zakończą 6 października w Ełku Regionalnym Świętem Miodu. W formule imprez mieszczą się także konkursy dla amatorów i bardziej zaawansowanych oraz degustacje. W poszczególnych miastach regionu będzie można wypróbować swoje umiejętności kulinarne i posmakować kartaczy, dań z mięsa drobiowego, wieprzowego i dziczyzny, dań z mleka, ziemniaków czy miodu.
Warmia i Mazury przystąpiły do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w 2005 roku, jako pierwszy polski region. W nasze ślady poszły kolejno inne województwa: pomorskie, wielkopolskie, mazowieckie i opolskie w 2008 roku, świętokrzyskie, zachodniopomorskie i dolnośląskie w 2010 roku i kujawsko-pomorskie w 2011 roku.