Bulwar Zygmunta w Elblągu jest też zagrożony
W związku z zagrożeniem powodziowym na Żuławach Elbląskich oraz na Zalewie Wiślanym spowodowanym cofaniem się wód z Bałtyku oraz Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg na skutek silnych, północno-zachodnich wiatrów, wojewoda warmińsko-mazurski ogłosił dziś od godz. 13.00 alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu elbląskiego. Jednocześnie wojewoda utrzymał wprowadzony wczoraj stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie miasta Elbląg i powiatu braniewskiego.
Tym samym wojewoda zobowiązał Prezydenta Elbląga, wójtów, burmistrzów i starostów z terenów zagrożonych powodzią oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska.
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w tej chwili stany wód w rejonie Żuław układają się następująco:
» Żukowo – Jezioro Drużno - stan obserwowany 596 cm – stan alarmowy przekroczony o 6 cm
» Dolna Kępa – Nogat – stan obserwowany 637 cm - stan alarmowy przekroczony o 47 cm
» Elbląg – rzeka Elbląg – stan obserwowany 639 cm - stan alarmowy przekroczony o 29 cm
» Nowe Batorowo – Zalew Wiślany – stan obserwowany 665 cm - stan alarmowy przekroczony o 35 cm
» Nowa Pasłęka – Zalew Wiślany - stan obserwowany 624 cm - stan ostrzegawczy przekroczony o 34 cm (do stanu alarmowego brakuje 6 cm)
» Tolkmicko - Zalew Wiślany - stan obserwowany 643 cm - stan alarmowy przekroczony o 13 cm.
W ciągu dwóch najbliższych godzin przewidywany jest dalszy stopniowy wzrost poziomów wody.