W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się dzisiaj (12.01) pierwsze posiedzenie Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Komisja ta będzie ustalać, czy zdarzenie, które spowodowało szkodę pacjenta, było następstwem działania niezgodnego z aktualną wiedzą medyczną.
Komisję powołano 22 grudnia 2011 r. na podstawie ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jako alternatywę dla postępowań sądowych dotyczących błędów medycznych.
Każdy pacjent, który po 1 stycznia 2012 r. poniósł szkodę podczas leczenia w szpitalu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, może złożyć do komisji wniosek (w terminie 1 roku od dnia, w którym podmiot składający wniosek dowiedział się o zdarzeniu medycznym, jednakże nie później niż niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie). Ta zaś powinna wydać orzeczenie dotyczące danej sprawy w okresie czterech miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Komisja składa się z szesnastu członków. Połowa z nich to specjaliści z obszaru medycyny, pozostali zaś to eksperci w dziedzinie nauk prawnych. Komisję powołuje się na okres sześciu lat. Siedzibą komisji będzie Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Czternastu członków zasiadających w komisji zostało powołanych przez wojewodę warmińsko-mazurskiego. Są to:
» Teresa Cieplińska - mgr biologii, zgłoszona przez samorząd zawodowy diagnostów laboratoryjnych,
» Izabela Kundo - mgr położnictwa, zgłoszona przez samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych,
» Anna Tałaj - dr nauk medycznych, zgłoszona przez samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych,
» Bożena Jarosławska - lekarz, zgłoszona przez samorząd zawodowy lekarzy,
» Zyta Kemska - mgr pielęgniarstwa, desygnowana przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Koło” w Elblągu,
» Michał Tenderenda - dr hab. nauk medycznych, desygnowany przez Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”,
» Grzegorz Kulesza - lekarz, desygnowany przez Polskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Szpiczaka,
» Genowefa Kmieć-Baranowska - radca prawny, zgłoszona przez samorząd radców prawnych,
» Wiesława Romanowska - radca prawny, zgłoszona przez samorząd radców prawnych,
» Marcin Szakiewicz - radca prawny, zgłoszony przez samorząd radców prawnych,
» Wojciech Sobolewski - adwokat, zgłoszony przez samorząd zawodowy adwokatury,
» Kamil Frąckowiak - adwokat, dr nauk prawnych, desygnowany przez Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”,
» Jarosław Jaworski - radca prawny, desygnowany przez Polskie Stowarzyszenie Chorych na Szpiczaka.
Po jednym członku komisji powołali Rzecznik Praw Pacjenta - dr nauk prawnych Agnieszkę Kowalską oraz Minister Zdrowia - Beatę Wierzchowską.
Dzisiejsze posiedzenie miało charakter organizacyjny. Poprzedzono je uroczystym wręczeniem przez wojewodę Mariana Podziewskiego aktów powołania czternastu członkom komisji.
Z D J Ę C I A