Starostwo Powiatowe w Braniewie
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia 2011 roku nastąpiły znaczące zmiany we władzach Powiatu Braniewskiego. Rezygnacje z pełnionych funkcji złożyli przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady Powiatu. Radni odwołali też wicestarostę i jednego członka zarządy powiatu. Dokonano również wyboru nowych osób na zwolnione stanowiska. Teraz wojewoda warmińsko-mazurski twierdzi, że wszystkie podjęte wówczas uchwały Rady Powiatu są sprzeczne z prawem, a przez to nielegalne.
Wojewoda warmińsko-mazurski stwierdził nieważność 11 uchwał Rady Powiatu Braniewskiego z dnia 19 grudnia 2011 roku w sprawie:
» odwołania Wicestarosty Braniewskiego
» odwołania Przewodniczącego Rady Powiatu Braniewskiego
» odwołania Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Braniewskiego
» odwołania członka Zarządu Powiatu Braniewskiego
» wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu Braniewskiego
» wyboru Wiceprzewodniczących Rady Powiatu Braniewskiego
» wyboru Wicestarosty Braniewskiego
» wyboru członka Zarządu Powiatu Braniewskiego
» w sprawie ustalenia wynagrodzenia Przewodniczącego Zarządu Powiatu Braniewskiego.
Podczas XIII Sesji Rady Powiatu Braniewskiego, na wniosek grupy radnych, wprowadzono do porządku obrad 10 nowych projektów uchwał. Projekty uchwał dotyczyły odwołania przewodniczącego i wiceprzewodniczących Rady Powiatu Braniewskiego i powołania nowych osób do sprawowania tych funkcji. Dotyczyły także odwołania wicestarosty braniewskiego oraz jednego z członków zarządu Powiatu Braniewskiego i powołania w to miejsce nowych osób.
Po przegłosowaniu nowego porządku obrad, przewodniczący Rady Powiatu Braniewskiego złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia tej funkcji. Rezygnację złożyli również obaj wiceprzewodniczący Rady Powiatu. Po przerwie obrady Rady Powiatu Braniewskiego prowadzono dalej pod przewodnictwem najstarszego wiekiem radnego, głosując kolejno uchwały objęte zmianą porządku obrad.
W ocenie wojewody, przewodniczenie obradom Rady Powiatu przez radnego-seniora jest sprzeczne z obowiązującym prawem. Najstarszy wiekiem radny jest upoważniony do prowadzenia obrad jedynie w przypadku pierwszej sesji nowo wybranej rady powiatu, do czasu wyboru przewodniczącego. Ustawodawca nie wskazuje innych sytuacji, w których najstarszy wiekiem radny byłby uprawniony do przewodniczenia obradom. Zatem prowadzenie obrad pod przewodnictwem najstarszego wiekiem radnego po opuszczeniu sali przez przewodniczącego Rady Powiatu i wiceprzewodniczących należy uznać za nielegalne i sprzeczne z prawem. To zaś przekłada się bezpośrednio na brak legalności uchwał podjętych w toku tak przeprowadzonych obrad.
Od rozstrzygnięć wojewody Radzie Powiatu Braniewskiego przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.