Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:56 24 stycznia 2025 Imieniny: Franciszka, Felicji
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Inwestycje, budownictwo
waclawbr | 2012-01-02 15:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Asfaltu i polbruku w lesie nie będzie

Olsztyn24
Ścieżka czeka na decyzję w sprawie nawierzchni | Więcej zdjęć »

Do końca czerwca 2012 roku Jezioro Długie opasane zostanie ponad 5-kilometrową ścieżką pieszo-rowerową. W okolice Jeziora Długiego będzie można dotrzeć ze Starego Miasta ścieżką rowerową, która zostanie wybudowana wzdłuż ul. Nowowiejskiego. Budowniczym ścieżek pozostaje jednak jeszcze ustalić, z jakiego materiału wykonana będzie nawierzchnia traktów przebiegających przez tereny leśne.

Rozpoczęta w sierpniu minionego roku budowa ścieżki wokół Jeziora Długiego co pewien czas trafia na łamy olsztyńskiej prasy. A to chociażby za sprawą planowanej wycinki 400. drzew na jej trasie, czy propozycji drogowców, by nawierzchnię ścieżek wykonać z polbruku. Wycince drzew udało się zapobiec, teraz rozstrzygana jest kwestia nawierzchni ścieżek.

- Ścieżkę wokół Jeziora Długiego umownie możemy podzielić na dwa odcinki, odcinek miejski i leśny, lub, jak kto woli, północny i południowy - mówi Paweł Pliszka, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie. - Na odcinku miejskim (południowym) ścieżka dla rowerów będzie wyasfaltowana, zaś chodnik dla pieszych będzie wykonany z polbruku. Natomiast o pomoc w wyborze materiału, z którego będzie wykonana nawierzchnia w części leśnej (północnej) chcemy się zwrócić do przyszłych użytkowników ścieżek, czyli mieszkańców Olsztyna.

Po tym, jak stało się jasne, że nie ma zgody mieszkańców Olsztyna na położenie w lesie asfaltu i polbruku, wykonawca ścieżek zaproponował do wyboru dwa rodzaje „naturalnej” nawierzchni. Obie byłyby wykonane z drobnego grysu, przy czym w jednym przypadku byłby on luźno rozsypany, a w drugim mocno ubity.
R E K L A M A
Drogowcom bardziej przypadł do gustu grys luźno rozsypany, ale ostateczną decyzję podejmą po rozmowach ze społecznikami, którzy do tej pory mocno angażowali się w sprawę budowy ścieżki wokół Jeziora Długiego.

- Takie spotkanie, po którym, mam nadzieję, zostanie podjęta ostateczna decyzja w sprawie nawierzchni ścieżek, przygotowuje inżynier kontraktu na początek następnego tygodnia - informuje Paweł Pliszka. - Wezmą w nim udział społecznicy, przedstawiciele rady osiedla, autorzy projektu i inżynier kontraktu nadzorujący inwestycję z ramienia MZDiM. Celem spotkania jest omówienie zmian wprowadzonych w projekcie budowy ścieżek. Po ich zaakceptowaniu ruszą prace na odcinku, co do którego powstały wątpliwości.

Niezależnie od wyników przyszłotygodniowych rozmów, wykonawca ścieżek wciąż prowadzi roboty na odcinkach wzdłuż ulic Bałtyckiej i Leśnej. Do końca ubiegłego roku udało się wykonać znaczną część ścieżek rowerowych i chodników w tzw. części miejskiej (z wyjątkiem łącznika kładki z ul. Leśną). Część leśna ścieżek, zagospodarowanie zieleni i tzw. stref wypoczynku będzie realizowana wiosną. Całość robót ma się zakończyć do 30 czerwca tego roku.

Budowa ścieżki nad Jeziorem Długim to część projektu o nazwie „Budowa turystyczno-rekreacyjnego ciągu ścieżek rowerowych łączących tereny Jeziora Długiego, Lasu Miejskiego i Starego Miasta”. W tym etapie powstanie około 5,4 km ścieżek. Druga część obejmuje budowę szlaku wzdłuż ul. Nowowiejskiego (około kilometra). Projekt kosztuje ok. 8,8 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych (trochę ponad 41 proc., tj. około 3 mln zł).

W Olsztynie mamy teraz około 35 km ścieżek rowerowych. Do połowy przyszłego roku miasto wzbogaci się o kolejnych 10 kilometrów (razem z Długim, Nowowiejskiego, al. Wojska Polskiego i Artyleryjską, a także niepowiązanym z siecią fragmentem - 800 metrów - przy wylocie na Ostrzeszewo).

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.