W sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 7 w Olsztynie rozpoczął się dzisiaj (28.12) trzydniowy turniej piłki siatkowej z udziałem ośmiu drużyn kadetów z całego kraju. Turniej organizowany jest po raz drugi jako Memoriał Mieczysława Doroszuka - znakomitego trenera siatkówki, wychowawcy kilku pokoleń olsztyńskich siatkarzy, w tym kilku zawodników światowej klasy. Organizatorem turnieju jest UKS Tempo-25 Olsztyn.
- Główny cel turnieju to uczczenie pamięci profesora Mieczysława Doroszuka, który wykształcił wielu wspaniałych ludzi, a przede wszystkim znakomitych siatkarzy - mówi Błażej Kolpy, z UKS Tempo-25, organizator turnieju.
- Mamy obiecane, że swoją obecnością turniej zaszczycą Mariusz Szyszko i Piotr Koczan. Inny z wychowanków Mieczysława Doroszuka - Maciej Dobrowolski - bardzo przeprasza, że nie może przyjechać do nas, ale trener nie zwolnił go z zajęć, bo 29 grudnia gra ligowy mecz. Inny z ważnych celów turnieju to szkolenie siatkarskiej młodzieży.
- Gościmy same mocne drużyny kadetów - mówi Błażej Kolpy.
- Są w nich chłopcy aspirujący do gry w najlepszych drużynach. Możliwe, że kiedyś będziemy płacić za bilety, żeby zobaczyć ich w „dorosłych” siatkarskich zespołach.
Zaproszenie do udziału w turnieju przyjęły: Resovia Rzeszów, Gwardia Wrocław, Trefl Gdańsk, Joker Piła, Jurand Malbork, AZS Olsztyn. Do Olsztyna przyjechał też MDK Warszawa - aktualny Mistrz Polski kadetów i zwycięzca I Memoriału Mieczysława Doroszuka. Stawkę uczestników turnieju uzupełnia gospodarz - UKS Tempo-25.
- W turnieju nie ma faworytów - stwierdza Błażej Kolpy.
- Te drużyny nie raz spotykały się na parkiecie i za każdym razem wynik był inny. Walka o zwycięstwo będzie więc zacięta. Podejrzewam, że większość meczów będzie kończyć się tie breakiem.Dzisiaj ostatnie z pojedynków rozpoczną się o godz. 18.00. Jutro siatkarze wyjdą na boisko o godz. 10.00. Mecze trwać będą do około 19.00. Najważniejsze rozstrzygnięcia zapadną w piątek (30.12). Wtedy rozegrane zostaną mecze decydujące o ostatecznym podziale miejsc w tabeli. Mecz finałowy zaplanowano na godz. 12.30. Po nim nastąpi uroczyste zakończenie turnieju.
Ciekawostką może być wybór czasu rozgrywania turnieju.
- Termin nie jest przypadkowy - wyjaśnia Błażej Kolpy.
- Pan Mieczysław 1 stycznia obchodził imieniny. Trudno jednak byłoby zorganizować taki turniej w Sylwestra czy w Nowy Rok, więc spotykamy się kilka dni wcześniej. W organizacji turnieju pomaga też trwająca właśnie w szkołach przerwa świąteczna.Organizatorzy turnieju zapraszają kibiców siatkówki na trybuny sali sportowej w SP 25 przy al. Przyjaciół. Wstęp wolny.
******
Mieczysław Doroszuk (ur. 25 lutego 1921 w Białej Podlaskiej, zm. 16 maja 2007 w Olsztynie) - polski trener siatkarski, nauczyciel, honorowy obywatel Olsztyna. Pracę w Olsztynie rozpoczął w 1949 roku. Początkowo był związany z Wojewódzkim Urzędem Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, od 1959 z Zespołem Szkół Budowlanych (Technikum Budowlanym), gdzie przez 32 lata był nauczycielem wychowania fizycznego. Zajmował się przede wszystkim siatkówką. Zainicjował działalność męskiej sekcji Budowlanych Olsztyn oraz Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Juvenia”, z którym sięgnął po złoty medal Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w 1965 roku. Osiągnięcie to powtórzył z reprezentacją Technikum Budowlanego, w 1974r. na igrzyskach młodzieży szkolnej rozgrywanych w Olsztynie. Trenował ponadto młodych siatkarzy w Wyższej Szkole Nauczycielskiej w Olsztynie (późniejszej Wyższej Szkole Pedagogicznej) i olsztyńskim AZS, przyczyniając się do przyszłych sukcesów olsztyńskiej siatkówki. Wchodził w skład władz Okręgowego Związku Piłki Siatkowej w Olsztynie. Został wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznakami „Zasłużonym dla Warmii i Mazur” i „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Złotą Odznaką Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego (1979). W maju 2004 Rada Miasta Olsztyna nadała Mieczysławowi Doroszukowi tytuł Honorowego Obywatela Olsztyna, podkreślając jego dorobek jako zasłużonego trenera i wychowawcy młodzieży.
Z D J Ę C I A