Gala w Hotelu Manor (fot. Adam Kamieński - wszystkie) |
Więcej zdjęć »
W olsztyńskim Hotelu Manor spotkali się wczoraj (20.12) lekarze, samorządowcy i ludzie, którzy uczestniczą w aktywnym wspieraniu programów prozdrowotnych. Okazją do tego była specjalna gala urządzona przez Zakład Opieki Zdrowotnej MSW oraz Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii w Olsztynie w trakcie, której wręczone zostały statuetki najbardziej zasłużonym dla idei ochrony zdrowia.
Szpital MSW wraz z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii od 2005 roku uczestniczy w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych. W strukturach szpitala mieści się Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Programy Profilaktyczne - Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. W obu tych programach szpital odnosi same sukcesy. Efektem tego są wysokie notowania olsztyńskiej placówki nie tylko w regionie, ale też w całej Polsce. W rankingu „Rzeczypospolitej” - „Bezpieczny Szpital” ZOZ MSWiA w Olsztynie zajął trzecie miejsce.
Szczególnie dużym sukcesem okazała się akcja polegająca na promowaniu badań onkologicznych wśród kobiet. Pod względem zgłaszalności kobiet na badania mammograficzne i cytologiczne województwo warmińsko-mazurskie sklasyfikowane zostało na pierwszym miejscu w kraju. Ogromna w tym zasługa ludzi, samorządowców i organizacji, które wspierają szpital w prowadzonych akcjach. Warmia i Mazury od 2006 roku, czyli od początku wdrażania obu programów profilaktycznych przodowało w Polsce. Dotąd w naszym regionie badania mammograficzne wykonało prawie 50 procent kobiet uprawnionych do bezpłatnych badań. Natomiast z cytologii skorzystało około 34 procent pań. Taki wskaźnik lokuje Warmię i Mazury jako jeden z najbardziej dbających o profilaktykę regionów Europy.
Od 2006 roku w naszym regionie wykryto dzięki programom wczesnego wykrywania raka 798 nowotworów złośliwych piersi i 686 przypadków raka szyjki macicy. Ponad 7200 kobiet skierowano na dodatkową diagnostykę w kierunku raka piersi i ponad 8000 w kierunku raka szyjki macicy. Jak twierdzą specjaliści, wczesne wykrycie nowotworu prowadzi w przeważającej liczbie przypadków do jego całkowitego wyleczenia.
- Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie zaangażowanie wielu ludzi. Nie tylko tu obecnych, ale szeregu tych, którzy często mają duży wkład w ratowanie zdrowia i życia ludzi, a nie są dostrzegani. Wszystkim dziękuję za ich pracę i oddanie. Chciałbym uhonorować nagrodami wszystkich, lecz nie jest to możliwe ze względów finansowych. Jednak pamiętamy jako szpital o wszystkich i bardzo im dziękujemy - powiedział w trakcie gali dyrektor szpitala Janusz Chełchowski.
Statuetki wyróżnionym za aktywną współpracę ze szpitalem w ramach profilaktyki nowotworowej otrzymali:
- Bożena Biegańska, Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kętrzynie
- Andrzej Kisiel, starosta Starostwa Powiatowego w Olecku i Halina Kaciska, która wdrażała we wszystkich gminach powiatu oleckiego szkolenia edukacyjne (dzięki temu powiat z 7 procent przebadanych w ciągu 5 lat wskoczył na wynik 43 procent)
- Małgorzata Kuliś, pielęgniarka rodzinna z Bań Mazurskich
- Danuta Jackiewicz, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej ze Świątek
- Wieńczysława Kajetanem, pielęgniarka rodzinna z Samborowa (na jej terenie 40 procent przebadanych kobiet)
- ksiądz Marcin Rawicki, dyrektor Radia Plus w Olsztynie.
Wręczone zostały także podziękowania przedstawicielom władz i jednostek administracyjnych regionu. Statuetki otrzymali wojewoda Marian Podziewski, dyrektor departamentu zdrowia w MSW Marek Kondracki, zastępca dyrektora departamentu zdrowia w MSW Irena Walecka, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, dyrektor ds. mundurowych warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ Elżbieta Wierzchowska, przewodniczący Rady Nadzorczej Janusz Dzisko, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, starosta powiatu lidzbarskiego Jan Harhaj, komendant wojewódzki Policji w Olsztynie Sławomir Mierzwa, komendant warmińsko-mazurskiego oddziału Straży Granicznej Jarosław Kowalkowski, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie Jan Słupski.
Uroczystą galę zakończył występ Kasi Sobczyk w zespołem z utworami klasycznymi i piosenkami filmowymi oraz operetkowymi.
Z D J Ę C I A