Dzięki środkom uzyskanym z oszczędności przetargowych oraz tzw. różnic kursowych Szpital Miejski w Olsztynie zrealizuje, znajdujący się dotychczas na liście rezerwowej, wart prawie 23 mln zł. projekt „Przebudowa, rozbudowa i modernizacja Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie jako placówki o zasięgu regionalnym, z budową bloku operacyjnego”. Jego dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 9 mln zł.
- Cieszę się, bo dzięki temu olsztyńscy pacjenci już wkrótce zyskają nie tylko łatwiejszy dostęp do badań i leczenia nowoczesnym sprzętem medycznym, ale też będzie się to odbywać w zdecydowanie lepszych warunkach - w zmodernizowanych i odnowionych budynkach olsztyńskiego Szpitala Miejskiego - powiedziała wicemarszałek województwa Urszula Pasławska.
Jest to co prawda kwota niższa od tej, o jaką pierwotnie występował szpital, jednak dyrekcja placówki podjęła decyzję o realizacji projektu przy zaangażowaniu większych środków własnych. Dzięki temu dwa budynki szpitalne - przy ul. Niepodległości i Wojska Polskiego zostaną ocieplone, przebudowane i zmodernizowane, wzbogaci się też znacząco wyposażenie szpitala (m.in.: o lampy zabiegowe, defibrylatory, aparaty do EKG, respiratory, aparat do ultradźwięków, laryngoskop, łóżko ortopedyczne, negatoskop; w sumie 260 sztuk sprzętu i aparatury medycznej).
Efektem projektu będzie podniesienie jakości oferowanych usług medycznych na Oddziałach Chirurgii Szczękowej i Okulistyki wraz z blokami operacyjnymi, a także na Oddziałach: Laryngologii, Reumatologii, Dermatologii, Intensywnej Terapii i Leczenia Otyłości, a co za tym idzie - prawie 8,5 tys. badań przeprowadzonych nowym sprzętem. Dodatkowym efektem realizacji projektu będzie stworzenie w szpitalu 10 nowych miejsc pracy.
- To nie jedyny projekt realizowany w ostatnich latach przez olsztyńską służbę zdrowia - dodała wicemarszałek Pasławska.
- Modernizują i rozbudowują się Zespół Medycyny Przemysłowej, szpitale Wojewódzki i Dziecięcy, dawny blask odzyskuje Szpital Pulmonologiczny, przybywa nowego sprzętu i nowoczesnej aparatury. Można śmiało powiedzieć, że - wbrew powszechnemu utyskiwaniu na kondycję służby zdrowia - Olsztyn ma szczęście.Projekt będzie realizowany w ramach Osi Priorytetowej „Infrastruktura społeczna” Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 (Poddziałanie 3.2.1. „Infrastruktura ochrony zdrowia”).