Niedziela, 18 grudnia 2011 roku, w kalendarzu wydarzeń społecznych Olsztyna zapewne zapisana zostanie tłustym drukiem. Powinno tak być, bowiem właśnie dzisiaj prezydent Olsztyna wręczył dwie znaczące nagrody: w dziedzinie sztuk muzycznych i w dziedzinie historii.
Jak już informowaliśmy, Nagrodę Prezydenta Olsztyna im. Feliksa Nowowiejskiego w dziedzinie sztuk muzycznych odebrał prof. Benedykt Błoński, m.in. dyrygent Chóru przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej i wykładowca Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uroczystość wręczenia tej nagrody odbyła się po południu w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, natomiast wieczorem, w dawnej sali sesyjnej olsztyńskiego ratusza odbyła się z kolei uroczystość wręczenia Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Bohdana Jerzego Koziełło-Poklewskiego w dziedzinie historii.
- Znakomity mieszkaniec Olsztyna, Bogdan Jerzy Koziełło-Poklewski to człowiek, który całe życie poświęcił historii - mówi Gabriela Konarzewska, p.o. dyrektora wydziału kultury, promocji i turystyki Urzędu Miasta Olsztyna.
- Publikował dziesiątki artykułów poświęconych historii oświaty polskiej, aktywistom ruchu polskiego, dziejom warmińskich parafii i małych miasteczek. Współpracował z Wydawnictwem „Pojezierze”, a w 1969 roku został kierownikiem Stacji Naukowej Polskiego Towarzystwa Historycznego, którą kierował, z krótką przerwą, do jej likwidacji w 1990 roku. Tam zdobywał stopnie naukowe. W 1996 roku został profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zainteresowania badawcze koncentrował na szeroko pojętej historii najnowszej, dotyczącej Prus Wschodnich. Jej poświęcił 237 pozycji naukowych, podejmując zagadnienia sytuacji społeczno-gospodarczej Prus Wschodnich do 1945 roku.Nagroda Prezydenta Olsztyna w dziedzinie historii została ustanowiona w tym roku.
- Prezydent ustanowił Nagrodę im. Bohdana Jerzego Koziełło-Poklewskiego dla uczczenia osoby patrona, z szacunku dla jego dorobku naukowego, zaangażowania w sprawy pamięci historycznej oraz tożsamości regionalnej - dodaje Gabriela Konarzewska.
Nagroda będzie przyznawana co dwa lata. Na nagrodę składa się statuetka autorstwa Edyty Jurkowskiej, dyplom i kwota 7 tys. zł. Jej celem jest nagradzanie historyków, których przedmiotem badań i publikacji jest historia ziem położonych między Niemnem a Dolną Wisłą.
W tym roku Kapituła Nagrody postanowiła uhonorować dr hab. Małgorzatę Ruchniewicz, historyka specjalizującego się w najnowszej historii Polski, absolwentkę i pracownika naukowego Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego za pracę naukową „Wieś zachodniobiałoruska 1944-1953. Wybrane aspekty” wydaną w ubiegłym roku we Wrocławiu. O przyznanie dr hab. Ruchniewicz nagrody wnioskował Tadeusz Baryła, pracownik OBN im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.
- O przyznaniu mi nagrody dowiedziałam się na korytarzu Instytutu Historycznego we Wrocławiu z „wieści gminnej” - mówi Małgorzata Ruchniewicz.
- Byłam bardzo zaskoczona, bo nie wiedziałam, że byłam zgłoszona do nagrody, że byłam nominowana, że moją książkę rozpatrywano w Olsztynie. Było to dla mnie zaskoczenie niezwykle miłe, bo jest to docenienie mojej kilkuletniej pracy, bardzo trudnej chociażby ze względu na zakres kwerendy źródłowej, którą musiałam wykonać. Zdaniem laureatki, ustanowienie Nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie historii przyczyni się do wzrostu zainteresowania historyków Warmią i Mazurami, a Olsztynem w szczególności.
- Nagrody animują nasze środowisko historyczne i myślę, że będzie tak, iż Olsztyn będzie koncentrował pewne wysiłki i plany historyków, także w ich badaniach - dodała Małgorzata Ruchniewicz.
W uroczystości wręczenia nagrody m.in. wzięła udział wdowa po Bohdanie Jerzym Koziełło-Poklewskim - Krystyna Koziełło-Poklewska, historyk sztuki.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :