Konferencja prasowa nowego/starego wojewody Mariana Podziewskiego
|
Więcej zdjęć »
Chociaż Marian Podziewski otrzymał nominację na wojewodę warmińsko-mazurskiego w poniedziałek, dopiero dziś (15.12) pojawił się w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim. Zwłoka w objęciu stanowiska wynikała z wyjazdu wraz z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim do Moskwy, gdzie prowadzone były rozmowy w sprawie podpisania umowy między Rosją i Polską w sprawie małego ruchu granicznego, w nowej formule, obejmującego cały Obwód Kaliningradzki i dużą część województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.
W Urzędzie Wojewódzkim nowego/starego wojewodę współpracownicy powitali okolicznościowym medalem, ułożonym na powitanie wierszem i... chlebakiem na pieczywo. Jak powiedziano nam w urzędzie, już wcześniej wojewoda wspominał, że musi kupić nowy chlebak, ale jakoś nie miał sposobności tego uczynić. Podwładni postanowili więc pomóc szefowi i z chlebaka uczynili sympatyczny prezent na powitanie.
Przed południem wojewoda spotkał się z dziennikarzami, po przedstawić priorytety rządu i swoje jako wojewody na rozpoczynającą się kadencję. Jak poinformował Marian Podziewski, zaraz po wręczeniu wojewodom nominacji, odbył się Konwent Wojewodów, podczas którego wojewodowie, jako przedstawiciele rządu w terenie, zostali poinformowani o pięciu celach, które rząd uważa za priorytetowe. Do priorytetów tych należą:
» kompetentna obsługa interesantów urzędów wojewódzkich, w tym udostępnianie Polakom w szerokim zakresie aplikacji komputerowych e-urząd, umożliwiających załatwianie spraw bez konieczności odwiedzania urzędu,
» odpowiednie przygotowanie i przeprowadzenie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012,
» uruchomienie Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego, w tym dyspozytorni medycznych,
» zapewnienie służbom, strażom oraz inspekcjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo środków finansowych niezbędnych do sprawnego działania,
» konsolidacja i reformy w administracji publicznej.
Poza tym wojewoda poinformował, że rząd będzie kontynuował program budowy dróg lokalnych, tzw. schetynówek, więc zadaniem wojewodów będzie czynienie zabiegów, by udział środków budżetu państwa w tych inwestycjach był jak największy, a najlepiej, by powrócono do proporcji 50/50 przy finansowaniu inwestycji. Kontynuowana będzie też budowa boisk wielofunkcyjnych „Orlik” i lodowisk, chociaż zainteresowanie tymi inwestycjami ostatnio się zmniejsza. Będą kontynuowane programy pomocy dla placówek oświatowych, jak chociażby „Wesoła Szkoła”, czy programy stypendialne. Jak powiedział Marian Podziewski, wszyscy wojewodowie chcą zabiegać, by programy te w całości były finansowane z budżetu państwa, bez angażowania w te przedsięwzięcia budżetów samorządowych. Rząd chce również w szerokim zakresie dbać o bezpieczeństwo socjalne osób najbardziej potrzebujących.
Wśród własnych priorytetów wojewoda Marian Podziewski wymienił przede wszystkim inwestycje komunikacyjne, w tym wspieranie samorządu województwa w uruchomieniu lotniska w Szymanach, wpisanie przebudowy drogi krajowej nr 16 na podstawową listę inwestycji centralnych, kontynuację przebudowy drogi krajowej nr 7. Wojewoda chce również (zostało to już uzgodnione z rektorem UWM prof. Józefem Górniewiczem), by nadal działało Kolegium Ekonomiczne Wojewody. Jak powiedział Marian Podziewski, kolegium ma badać koniunkturę gospodarczą na Warmii i Mazurach, a w razie potrzeby ostrzegać rząd o skutkach kryzysu w określonych branżach.
Marian Podziewski poinformował też dziennikarzy o efektach wizyty ministra Sikorskiego (któremu towarzyszył) w Moskwie. Jak powiedział, podpisanie ostatecznej umowy w sprawie małego ruchu granicznego pomiędzy Polską i Rosją planowane jest przed rozpoczęciem sezonu turystycznego 2012. W Moskwie padła wstępna propozycja, by był to 2 maja 2012 roku. Wiele wskazuje na to, że oprócz przejść drogowych, w ramach małego ruchu granicznego będzie też można korzystać z przejść morskich i kolejowych. Są plany zorganizowania przejścia morskiego przede wszystkim we Fromborku, ale także w Elblągu, zaś przejście kolejowe może zostać uruchomione w Braniewie. Wojewoda rozważa możliwość wykorzystania, w porozumieniu z samorządem województwa, szynobusu pomiędzy Obwodem Kaliningradzkim a Warmią i Mazurami. Jest też pomysł, by uruchamiać mobilne przejścia graniczne.
Ważna jest również deklaracja wojewody, że po podpisaniu umowy o małym ruchu granicznym z Rosją uczyni wszystko co będzie w jego mocy, by w Olsztynie został uruchomiony rosyjski punkt konsularny. Jest to o tyle ważne, że aby uzyskać zezwolenie upoważniające do przekraczania granicy na okres roku w ramach małego ruchu granicznego, trzeba będzie przejść bardzo podobną, albo wręcz identyczną procedurę, jak przy staraniu się o wizę na wjazd do Rosji. Oznacza to m.in., że trzeba odwiedzić jeden z trzech konsulatów Rosji w Polsce: w Krakowie, Warszawie lub Gdańsku. Związana z tym mitręga może skutecznie zniechęcić do starania się o możliwość skorzystania z nowej formuły małego ruchu granicznego. Dlatego ważne jest, by punkt, gdzie można złożyć wniosek o zezwolenie na przekraczanie granicy, był w stolicy województwa lub przynajmniej na jego obszarze. Jak stwierdził wojewoda, utworzenie takiego punktu to zadanie na okres po podpisaniu ostatecznej umowy, bo do tej pory nie było warunków do podejmowania tego tematu ze stroną rosyjską.
Podczas spotkania dziennikarze pytali też Mariana Podziewskiego o jego zastępcę i o ewentualne zmiany kadrowe w urzędzie. Jeśli chodzi o wicewojewodę, to decyzja ma zapaść w ciągu najbliższych dni. Kto będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na to stanowisko, tego wojewoda nie wie i zgodzi się na każdą propozycję, chociaż gdyby ktoś zapytał go o opinię o dotychczasowym wicewojewodzie - Janie Maścianicy, byłaby to opinia jak najlepsza. Natomiast jeśli chodzi o ewentualne zmiany kadrowe w urzędzie wojewoda odpowiedział krótko:
Nie planuję żadnych zmian, nie mam żadnej „czarnej listy”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y