Pracownicy WBP nagrodzeni za swój wkład w powstanie Leksykonu
Kultury Warmii i Mazur |
Więcej zdjęć »
W Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie podsumowano projekt „Parkowa 2.0”, największe i unikalne przedsięwzięcie kulturalne realizowane w ostatnich latach. Podczas wczorajszej (14.12) konferencji podsumowującej ten projekt jego koordynator Marcin Kapłon, zastępca dyrektora CEiIK, zaprezentował najważniejsze punkty i funkcjonalności pomysłu.
Program sfinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Na konferencji przybyłym animatorom kultury, dyrektorom placówek kulturalnych oraz przedstawicielom mediów zaprezentowano najnowszą stronę internetową CEiIK oraz jej nowe funkcjonalności wynikające z realizacji programu „Parkowa 2.0”.
W ramach projektu działają też dodatkowe strony podlinkowane pod stronę CEiIK-u. Są to strony Archiwum Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” (bardzo interesująca i chyba najbogatsza prezentacja prawie 30-letniej historii tego festiwalu) oraz Leksykonu Kultury Warmii i Mazur (największa w Polsce multimedialna encyklopedia kultury regionalnej, zawierająca ponad 5 tys. haseł). Leksykon zostaje od 1 stycznia 2012 roku udostępniony na zasadzie działania Wikipedii do ogólnego użytku. Będzie mógł zatem być uzupełniany i wzbogacany o nowe wpisy przez użytkowników. To unikalne dzieło na skalę polską przygotowała 6-osobowa grupa pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, pracując na zlecenie CEiIK-u, inicjatora tego pomysłu.
Grupą kierowała Anita Romulewicz, a podlegli jej współpracownicy zajęli się redakcją Leksykonu. Byli to Sylwia Białecka, Jolanta Czapka, Anna Rau, Anna Wysocka i Waldemar Tyczek. W trakcie konferencji podziękowano im za ogromny wkład w realizację tego pionierskiego projektu.
Podziękowano również przybyłym na spotkanie realizatorom cyklu filmowego „Ostatni Warmiacy i Mazurzy”, zrealizowanego pod kierunkiem dziennikarzy radiowych - Wojciecha Ogrodzińskiego i Marka Kotera. Za ten pomysł na początku listopada autorzy cyklu otrzymali nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Seweryna Pieniężnego.
Po zakończeniu konferencji podsumowującej projekt „Parkowa 2.0” pokazano efekty nowego programu „Archipelag. Atlas miejsc niezwykłych Warmii i Mazur”. Działania w jego ramach polegały na tworzeniu internetowej mapy miejsc pamięci małych miejscowości z regionu oraz gromadzeniu wspomnień i archiwaliów od najstarszych mieszkańców. Program prowadzony był na terenie czterech gmin: Braniewo, Dźwierzuty, Dywity i Orneta. W jego ramach ogłoszony został także otwarty konkurs na opisy pamięci o ważnych miejscach Warmii i Mazur.
O pamięci miejsc i założeniach programu mówił pracownik CEiIK-u, Ryszard Michalski. To on, wspólnie z członkiem zarządu województwa Anną Wasilewską, wręczył laury najlepszym realizatorom pomysłu. Plon ich dokonań znalazł się na stronie internetowej, która właśnie z dniem 14 grudnia została uruchomiona.
Na koniec zaprezentowano niezwykły teatr wiejski spod Ełku. Prezentację dokumentacji filmowej spektaklu „Kres długiego dnia” w reżyserii Przemysława Wasilkowskiego zrealizowano w ramach programu „Wędrowne Pracownie Sztuki Społecznie Stosowanej 2011”. Artyści amatorzy zdecydowali się wystawić spektakl „Czekając na Godota”. Pomysł zrealizowano siłami mieszkańców, którzy z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy oraz z pasją przedstawili tę trudną sztukę.
Z D J Ę C I A