Jeszcze niedawno słowo oficer kojarzyło się z człowiekiem w mundurze, z co najmniej dwiema gwiazdkami na pagonach. Teraz furorę robi oficer nie mający nic wspólnego z wojskiem, policją, strażami czy nawet żeglugą. W wielu miastach powołano już, a inne przymierzają się do powołania, oficera... rowerowego. Takiego oficera będziemy też mieć niebawem w Olsztynie.
Jutro (15.12) prezydent Olsztyna ogłosi konkursy na wolne stanowiska dyrektorów wydziałów i podległych sobie jednostek organizacyjnych, a także na stanowisko swojego pełnomocnika do spraw polityki rowerowej, potocznie nazywanego oficerem rowerowym. Takich oficerów ma już m.in. Elbląg, Szczecin, Łódź, Zielona Góra i Gdańsk. W przeciwieństwie do dotychczasowego pełnomocnika prezydenta ds. rowerowych (jest nim Mirosław Arczak - pełniący tę funkcję społecznie), oficer rowerowy będzie etatowym pracownikiem Urzędu Miasta. Jutro dowiemy się, czy będzie to cały etat, czy tylko część.
- Liczę, że oficer rowerowy zapewni lepszą współpracę pomiędzy komórkami i jednostkami Urzędu Miasta a rowerzystami w zakresie uwzględniania potrzeb środowiska rowerzystów - uzasadnia decyzję prezydent Grzymowicz. -
Taka współpraca do tej pory nie zawsze była. Uważam, że urzędnicy powinni być bardziej otwarci na współpracę ze społecznikami. Działalność oficera rowerowego powinna się do tego przyczynić.Oficer rowerowy znajdzie się w strukturach Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta.
- Chodzi o to, żeby miał wgląd w sprawy już na etapie planowania wszelkich rozwiązań komunikacyjnych - dodaje prezydent.
- Z tych samych powodów od 1 listopada br. w Biurze Planowania Przestrzennego ulokowany jest już miejski ogrodnik i pełnomocnik ds. estetyzacji miasta. Prezydent chce nawiązać też współpracę z innymi miastami, które mają doświadczenia w zakresie alternatywnych sposobów przemieszczania się. Chodzi nie tylko o rowerzystów, ale także na przykład o wrotkarzy. Forum współpracy samorządów stawiających na tzw. mobilność aktywną może być zainicjowana w ubiegłym roku w Gdańsku Polska Unia Mobilności Aktywnej.
- Chcielibyśmy przystąpić do Polskiej Unii Mobilności Aktywnej - stwierdza Piotr Grzymowicz.
- Mamy też zamiar podpisać Kartę Brukselską, z której wynika zobowiązanie, że do roku 2020 15% ruchu publicznego odbywać się będzie na rowerach, jako alternatywnych środkach transportu dla transportu publicznego.Oprócz konkursu na stanowisko oficera rowerowego, prezydent chce ogłosić jutro również konkursy na cztery stanowiska dyrektorów: wydziału kultury, promocji i turystyki, wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludności Urzędu Miasta, Zarządu Komunikacji Miejskiej i Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.