Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:38 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
MKM | 2011-12-12 17:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Ciepła woda ze słońca

Olsztyn24
Uroczyste przecięcie wstęgi (fot. SPZGiChP - wszystkie) | Więcej zdjęć »

W Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc, uroczyście oddano dziś (12.12) do użytku 50 m kw. kolektorów słonecznych. Projekt rozbudowy kotłowni o odnawialne źródła energii związany był z ochroną środowiska, poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Zakładał zamontowanie na dachu funkcjonującej kotłowni na zrębki drewna 50 m kw. instalacji solarnej, która zostanie wykorzystana do wytwarzania ciepłej wody użytkowej na potrzeby szpitala.

Projekt pn. „Rozbudowa kotłowni o odnawialne źródła energii (etap I - instalacja solarna) w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie” został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej VI - Środowisko przyrodnicze, Działania 6.2 Ochrona środowiska przed zanieczyszczeniami i zniszczeniami, Poddziałanie 6.2.1 Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007- 2013,

- Placówka nasza już od kilku lat nastawiona jest na pro-ekologiczną działalność - mówi Irena Petryna, dyrektor SPZGiChP. - Funkcjonująca od marca 2008 roku kotłownia na zrębki drewna wykorzystywana jest obecnie do ogrzewania pomieszczeń Szpitala, jak również do podgrzania ciepłej wody użytkowej. W celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz obniżenia kosztów eksploatacyjnych szpitala, w okresie letnim powstało zapotrzebowanie na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii ze wskazaniem energii słonecznej. Zastosowanie 50 m. kw kolektorów słonecznych na istniejącej połaci dachu kotłowni gwarantuje zaspokojenie letnich dostaw ciepłej wody użytkowej dla szpitala.

Całkowita wartość projektu wyniosła ok. 282 tysięcy złotych, w tym:
R E K L A M A
- dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej 50%, tj. ok. 108 tysięcy złotych,
- dofinansowanie z budżetu województwa ponad 107 tysięcy złotych,
- pozostała część tj. ok. 66 tysięcy złotych to środki własne szpitala.

W wyniku wdrożenia projektu szpital spodziewa się redukcji emisji dwutlenku węgla o prawie 10 tys. kg i oszczędności w zakresie kosztów eksploatacji około 40 tys. zł rocznie.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.