Prof. Zbigniew Wiśniewski (fot. UWM)
Prof. Zbigniew Wiśniewski z Instytutu Geodezji na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej otrzymał nagrodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego za osiągnięcia naukowe. Nagrodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab. Zbigniew Wiśniewski uzyskał za opracowanie oryginalnej teorii Msplit estymacji, przedstawionej w cyklu monotematycznych publikacji. Teoria ta jest poważnym uogólnieniem M-estymacji stosowanej w wielu zagadnieniach technicznych, w tym także do opracowania obserwacji geodezyjnych.
- Jest także szczególnego rodzaju rozwinięciem metody największej wiarygodności oraz metody najmniejszych kwadratów - mówi prof. Zbigniew Wiśniewski.
W praktyce jest przydatna w geodezji podstawowej. Ułatwia bowiem geodetom opracowanie wyników obserwacji.
- Bardzo się cieszę z tej nagrody, ponieważ ministerstwo doceniło badania, które są prowadzone na UWM - dodaje prof. Wiśniewski.
Prof. Zbigniew Wiśniewski ukończył studia w 1976 roku na Wydziale Geodezji i Urządzeń Rolnych Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Także na tym wydziale w 1980 roku uzyskał stopień doktora po odbyciu stażu naukowego w Instytucie Geodezji Fizycznej Uniwersytetu Technicznego w Graz - Austria. Stopień doktora habilitowanego nadała mu natomiast w 1987 roku Rada Wydziału Geodezji Górniczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 1992 roku. Od 1976 roku pracuje w Instytucie Geodezji (od 1995 roku na stanowisku profesora zwyczajnego). W latach 2000-2009 był dyrektorem tego Instytutu, a wcześniej, od 1988 roku, zastępcą dyrektora ds. naukowych.
Prof. Wiśniewski prowadzi badania naukowe w zakresie metod obliczeń geodezyjnych, w tym głównie metod estymacji parametrów w układach obserwacyjnych oraz metod statystycznej analizy wyników pomiarów. Jest autorem wielu publikacji zamieszczonych w czasopismach naukowych o najwyższym prestiżu międzynarodowym (Journal of Geodesy, Journal of Surveying Engineering-American Society of Civil Engineers, Manuscripta Geodaetica, Bollettino di Geodezja e Scienze Affini, Geodesy and Cartography), a także był wielokrotnie recenzentem artykułów do tych czasopism. Jego prace są znane w środowisku międzynarodowym i cytowane. Prof. Wiśniewski jest ponadto autorem 3 podręczników akademickich, jednego skryptu oraz dwóch oryginalnych monografii naukowych zawierających teoretyczne koncepcje opracowania obserwacji nawigacyjnych. Był kierownikiem czterech grantów finansowanych przez Komitet Badań Naukowych i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz głównym wykonawcą w kilku innych projektach badawczych.