Z okazji Dni Honorowego Dawstwa Krwi uhonorowani zostali dziś (1.12) szczególnie zasłużeni dla idei honorowego krwiodawstwa. Podziękowania, wyróżnienia i odznaki wręczono im w sali konferencyjnej Archiwum Państwowego w Olsztynie.
Gości powitał Andrzej Karski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Olsztynie. Wśród gości reprezentujących olsztyńskie władze miejskie była Ewa Bertrand-Zbierska, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta oraz Grażyna Kula, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.
- Historia krwiodawstwa to historia bardzo młoda, bo mająca mniej niż sto lat. Jednak idea honorowego krwiodawstwa jest bardzo ważna. W okresie międzywojennym był w Warszawie instytut przetaczania krwi, który stanowił początek pozyskiwania krwi na naszych ziemiach do celów ratowania ludzkiego życia - powiedział Andrzej Karski.
Wspomniał też, że pierwsza stacja krwiodawstwa w Olsztynie powstała przy ul. Partyzantów 62. Do dziś istnieje tam biuro oddziału PCK. Idea honorowego krwiodawstwa narodziła się na początku lat 60. ub. wieku. Dziś to armia ludzi, którzy rocznie zbierają około 10 tys. litrów krwi, bezcennego surowca ratującego życie i zdrowie tysięcy ludzi.
- Gdyby nie te krople zbierane mozolnie, to ilu ludzi by dziś nie żyło - dodał Andrzej Karski.
W Olsztynie idea honorowego oddawania krwi staje się coraz lepiej postrzegana. W czasie letnich akcji, kiedy to krew jest najbardziej potrzebna, pojawiają się dziesiątki ludzi. Często są to młode osoby, które w odruchu serca decydują się oddać krew.
- Nie wszyscy mogą oddać krew. Ą tacy, którzy nam zazdroszczą, bo sami z różnych powodów zdrowotnych nie mogą. Chcieliby, ale jednak są eliminowani częstokroć przez ukryte schorzenia. My cieszymy się doskonałym zdrowiem i napawa nas dumą, że możemy w taki sposób ratować ludzi - stwierdził dyrektor Karski.
W tym roku uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej PCK na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża Odznaką Honorową PCK III stopnia wyróżniona została Lena Sierkutowicz, opiekun szkolnego koła PCK w Szkole Podstawowej nr 7 w Olsztynie.
Następnie Warmińsko-Mazurskiego Zarząd Okręgowy PCK w Olsztynie nadał odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Odznaki I stopnia (15/18 litrów krwi) dostali:
- Ewa Cichocka (20 l)
- Krzysztof Bugaj (26,14 l)
- Roman Janczewski (18 l)
- Andrzej Szamruchiewicz (18,70 l)
Odznaki II stopnia (10/12 l) otrzymali:
- Kamila Micho (10,60 l)
- Jan Grzyb (13,50 l)
- Mariusz Kępa (12,15 l)
- Adam Lenda (12 l)
Odznaki III stopnia (5/6 l) dostali:
- Henryk Gładkowski (8,55 l)
- Jan Grzyb (13,50 l)
- Mariusz Pitura (8,10 l)
- Kamila Micho (10,60 l)
Za czynny udział w propagowaniu honorowego krwiodawstwa oraz aktywny udział w akcjach poboru krwi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie wyróżniło:
- Mariusza Chojnowskiego (64,20 l)
- Jerzego Badaszewskiego (36,20 l)
- Andrzeja Cichockiego (23,80 l)
- Ewę Cichocką (20 l)
- Andrzeja Dryżałowskiego (18,20 l)
- Stanisława Kowalczyka (14,40 l)
- Kazimierza Orzechowskiego (31,50 l)
- Krzysztofa Paprockiego (15,65 l)
- Wiesława Skórkę (23,15 l)
- Ewę Skrzypczak (20,25 l)
Warmińsko-Mazurski Zarząd Okręgowy PCK w Olsztynie za propagowanie idei krwiodawstwa i działalność czerwonokrzyską wyróżnił:
- Zbigniewa Kłodowskiego - Klub HDK przy Michalin
- Anetę Omelan - „Wampirek” OSW
- Witolda Truchela - MPK Olsztyn
- Leszka Zdanowicza - „Energia Krew”
- Małgorzatę Dzieniszewską - „Dar Serc”
- Zdzisława Koniecznego - 56,20 l
- Edwarda Mickiewicza - 50 l
- Tomasza Zygierskiego za propagowanie honorowego krwiodawstwa, klub HDK w ZS Budowlanych
- Jarosława Żydowskiego - propagowanie honorowego krwiodawstwa „Dar Serc”
- Tomasza Ogrodowczyka - propagowanie honorowego krwiodawstwa w Spytkowie.
- Dla mnie oddawanie krwi stało się ważną ideą, bo ważne jest pomaganie ludziom. To przecież tak niewiele, a tak wiele pomaga. Gdzie mogę, propaguje honorowe oddawanie krwi. To zaszczyt być w gronie ludzi oddających własna krew dla ratowania zdrowia i życia - stwierdziła Ewa Cichocka, na co dzień śpiewająca w „Czerwonym Tulipanie”.
Na koniec Andrzej Karski zaapelował, by propagować idee również poprzez oddawanie 1 proc. od podatku na PCK, co pomoże nie tylko rozwijać idee honorowego krwiodawstwa, ale też inne działania w służbie zdrowia (KRS 0000225587).
Z D J Ę C I A