W olsztyńskim Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Sztuki zaprezentowano dzisiaj (1.12.) najlepsze prace jakie wpłynęły na konkurs w ramach X Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego. Podczas wernisażu wystawy oficjalnie ogłoszono decyzję konkursowego jury i wręczono nagrody laureatom konkursu.
Na jubileuszową 10. edycję odbywającego się w Olsztynie od 1975 roku, jednego z najbardziej prestiżowych dla twórców drzeworytów i linorytów konkursów, wpłynęło 317 prac 108 autorów. Obradujące pod przewodnictwem artysty grafika prof. Zbigniewa Lutomskiego z ASP w Krakowie i ASP w Poznaniu jury na pokonkursową wystawę zakwalifikowało 174 prace 84 autorów.
W ocenie jury najlepsze prace na konkurs przysłał prof. Andrzej Załecki z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i to jemu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wręczył dziś Grand Prix Prezydenta Olsztyna. Wyróżnione prace profesora to wykonane w tym roku w technice druku wypukłego: „Bardzo u siebie” i „Jeszcze trochę”. W uzasadnieniu werdyktu jury napisało, że prace laureata Grand Prix charakteryzują się niezwykłymi walorami ekspresyjnymi, bezbłędną techniką oraz przesłaniem społecznym.
Pierwszą nagrodę w konkursie jury przyznało Józefowi Chyżemu za dwa wykonane w 2008 roku linoryty z cyklu „Kolekcja” charakteryzujące się „wyszukaną stylistyką nawiązującą do form graffiti napisów na murach” i „wielką urodą dekoracyjności”. Niestety, laureat I nagrody nie dotarł dziś do Olsztyna.
Na wernisażu była natomiast obecna Izabela Kędzierska, która zdobyła II nagrodę ufundowaną przez PGNiG SA za dwa linoryty z 2009 roku z cyklu „Reminiscencje”. Zdaniem jury, te prace zasłużyły na nagrodę za „nową interpretację wartości przedstawieniowych” i za „poetycki klimat”.
Ostatnią, III nagrodę odebrał dzisiaj Piotr Stachlewski za cztery prace wykonaną techniką linorytu. Jury oceniło je wysoko za „lapidarność, zwięzłość i siłę wynikającą z perfekcyjnego warsztatu”.
Trzech kolejnych uczestników konkursu: Stanisław Bałdyga, Tomasz Barczyk i Patryk Lutomski, zdobyło za swoje prace płatne wyróżnienia. Przyznano także trzy wyróżnienia honorowe. Otrzymali je Marta Lech, Krzysztof Szymanowicz i Bogdan Mizga.
Wśród laureatów konkursu znalazł się też jeden przedstawiciel olsztyńskiego środowiska artystycznego, adiunkt i kierownik pracowni grafiki warsztatowej Katedry Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie, doktor Aleksander Woźniak. Otrzymał on Honorową Nagrodę Przewodniczącego Jury za trzy tegoroczne drzeworyty z cyklu „Lustra”. Zdaniem prof. Lutomskiego, te prace zasługują na uwagę ze względu na „indywidualne pokazanie postaci ludzkiej, umiejętne wprowadzenie koloru i niebanalną formę”.
Wernisażowy wystawy pokonkursowej X Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego towarzyszyło otwarcie związanej z jubileuszową edycją konkursu retrospektywnej wystawy „Laureaci Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego. BWA Olsztyn 1975-2007”.
Obie wystawy będzie można oglądać w BWA do 22 stycznia 2012 r.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :