Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:09 24 listopada 2024 Imieniny: Emmy, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
ATK | 2011-11-30 13:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Anda Rottenberg o wystawie „OBOK. Polska – Niemcy. 1000 lat historii...”

Olsztyn24
Anda Rottenberg | Więcej zdjęć »

W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie wczoraj (29.11) na spotkanie z Andą Rottenberg, byłą dyrektor Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, słynnym historykiem sztuki i kuratorem licznych, niekiedy dość kontrowersyjnych wystaw, przybyli tłumnie olsztynianie. Obecnie jest ona przewodniczącą Fundacji Instytut Promocji Sztuki. Bohaterka wieczoru jest też komisarzem głośnej berlińskiej wystawy „Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce”.

Wśród wielu wystaw, których była organizatorką i kuratorką, znalazły się m.in. „Avanguardia Polacca”, Włochy 1987, „Dialog” Kunstmuseum Duesseldorf/Pałac Ujazdowski Warszawa, „Europa nieznana”, Kraków 1991, polska część „Der Riss im Raum”, Berlin 1994, „Gdzie jest brat twój, Abel?”, Zachęta-Warszawa 1995, „Beyond Borders”, Korea 1995, „Personal Time” - sztuka Łotwy, Litwy i Estonii 1945-1995, „Sztuka z Polski”, Budapeszt, Ryga, Tallin 1997. Przygotowała też wiele wystaw indywidualnych polskich i zagranicznych artystów.

W 2009 roku nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się jej autobiografia „Proszę bardzo”, będąca sagą rodzinną autorki. Przeplata się w niej codzienne życie z historycznymi wydarzeniami. Książka opowiada również o poszukiwaniu tożsamości, zawieszonej między tradycją żydowską ojca, a światem bogatego mieszczaństwa dawnej Rosji ze strony matki.

Relacje narodowe zawsze odgrywały istotną rolę w życiu kuratorki. Stąd też pomysł na wystawę „Obok”, która poprzez sztukę opowiada o związkach polsko-niemieckich. Ekspozycja zorganizowana została przez Martin-Gropius-Bau w Berlinie i Zamek Królewski w Warszawie.
R E K L A M A
Wystawa jest podzielona na kilkanaście najważniejszych działów obrazujących ważne działy z historii. Zaczyna się od kultu św. Wojciecha i początków trudnego sąsiedztwa z Niemcami. Potem poprzez zabytki kultury materialnej zobrazowane są dzieje śląskich książąt oraz ich relacje z Niemcami i „Krucjata północy” czyli dzieje krzyżackie. W dalszej części Wit Stwosz, dzieje Krakowa - jako że duch niemiecki był w Polsce tamtych czasów bardzo silny w sztuce. Potem przedstawione poprzez sztukę zostały koligacje dynastyczne polskich władców z dworami niemieckimi, „złoty wiek” Gdańska, sarmatyzm, romantyzm, secesja, aż do współczesnych czasów. Pokazane zostały kolejne wojny - od epoki napoleońskiej, poprzez zabory, do I i II wojny światowej. Ekspozycję kończą współczesne wydarzenia związane z Solidarnością.

- Zadaniem wystawy było pokazanie poprzez sztukę relacji między Polakami i Niemcami, relacji bardzo bliskich, choć nie zawsze łatwych - mówi Anda Rottenberg. - Posuwaliśmy się na wystawie nie tylko w czasie, ale też przestrzeni. Wystawa jest pretekstem do wyeksponowania tych relacji na przestrzeni 1000 lat. Czy powstanie film z tej wystawy? Nie wiadomo. Być może uda się nam, ale mamy sporo z tym problemów technicznych. Chcielibyśmy jednak ją utrwalić.

Spotkanie z Andą Rottenberg odbyło się w ramach cyklu „Zachęta do sztuki”.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.