Bułgarki prezentują swój folklor (Fot. Fundacja Open Future) |
Więcej zdjęć »
Pozytywne myślenie może być kluczem do sukcesu niezależnie od miejsca zamieszkania. Przekonała o tym podczas warsztatów w Olsztynie i Rybnie polsko-bułgarska grupa młodzieży.
Dziś (29.11) zakończył się międzynarodowy projekt olsztyńskiej Fundacji Open Future po nazwą „Kreatywna Grupa Wsparcia - Kopalnia Dobrych Pomysłów”. Brało w nim udział po 20 młodych uczestników z Polski i Bułgarii.
Przedmiotem projektu jest twórczość - pomysłowość - przedsiębiorczość. Jednym z głównych punktów programu był Wieczór Bułgarski, podczas którego można było spróbować wypieczonego przez grupę bułgarską chleba i innych tradycyjnych potraw z tego kraju. Bonusem projektu był udział uczestniczki pochodzącej z Belgii, która od kilku miesięcy pracuje w Bułgarii.
Ważnym punktem programu były też warsztaty przedsiębiorczości. Jak skierować swoje myślenie na przedsiębiorcze tory działania? Jak przygotować biznesplan, w jaki sposób prowadzić własny biznes. Jak uwierzyć we własne siły? W związku z tym podczas warsztatów uczestnicy pracowali nad techniką pozytywnego myślenia w tym zakresie.
Honorowym gościem warsztatów był pochodzący z Malty Carmel Vincent Cassar - właściciel szkoły językowej TEAMLINGUA w Olsztynie. Podzielił się z młodzieżą swoim doświadczeniem w prowadzeniu biznesu w Polsce oraz w jego kraju ojczystym. Kreatywne warsztaty sukcesu miały na celu uwolnienie własnej kreatywności w sytuacjach kryzysowych. To również rozwiązywanie problemów w twórczy sposób.
Kolejną atrakcją projektu „Kopalnia dobrych pomysłów” był pobyt całej 41- osobowej grupy w Zespole Szkół im. Biskupa Jana Chrapka w Rybnie, szkoły z której pochodzi polska grupa. Bułgarzy uczestniczyli w zajęciach szkolnych, dzielili się wiedzą o swoim kraju i kulturze z innymi uczniami polskiej szkoły, którzy nie uczestniczyli w tym projekcie.
Wszyscy uczniowie mogli usłyszeć hymn Bułgarii oraz zobaczyć tańczące Bułgarki w tradycyjnych strojach ludowych, wręczające dyrekcji szkoły chleb pieczony własnoręcznie na tę okazją. Następnie odbyły się rozgrywki polsko-bułgarskie w siatkówkę i piłkę nożną. Wszystkie te zajęcia odbyły się w ramach kolejnego punktu projektu pt. „Zapraszam Cię do mojego domu”. Polska grupa podzieliła się swymi ulubionymi miejscami w okolicy szkoły. Dyrektor ZS przyjęła gości pysznymi ciastami oraz tradycyjnym polskim bigosem, który bardzo posmakował bułgarskim przyjaciołom.
Zaproszenie Fundacji Open Future przyjęli również studenci z Turcji uczący się na UWM w Olsztynie w ramach programu ERASMUS. Goście wymienili informacje o swoich krajach oraz rozmawiali o możliwościach, jakie daje udział w programie. Opiekunka polskich gości Małgorzata Sułkowska opowiedziała o swojej codziennej pracy związanej z ERASMUSEM.
Kolejny punkt „Kopalni Dobrych Pomysłów” to spotkanie z przedstawicielami Studenckiego Koła Naukowego Zarządzania Zasobami Ludzkimi Creative przy Katedrze Organizacji i Zarządzania na Wydziale Nauk Ekonomicznych UWM. Była to również okazja do obejrzenia uniwersytetu.
Spotkania trwały od 22 do 29 listopada i odbywały się dzięki pomocy Pałacu Młodzieży i hotelu Relax w Olsztynie, ZS w Rybnie, Młodzieżowego Schroniska w Olsztynie i UWM. Projekt finansowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji - Narodową Agencję Programu „Młodzież w działaniu”. Prezesem Fundacji Open Future jest Dorota Witkowska.
Z D J Ę C I A