Jesienny poligon 9pr w Orzyszu (fot. Robert Duszeńko) |
Więcej zdjęć »
Prawie dwa tygodnie trwał tegoroczny jesienny poligon zwiadowców 9. pułku rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego. Zdobyte w koszarach umiejętności żołnierze sprawdzali na terenie Ośrodka Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu.
Już samo przemieszczanie się zwiadowców zaopatrzonych w niezbędny sprzęt oraz rozładowanie na miejscu było okazją do sprawdzenia logistycznego przygotowania całego przedsięwzięcia. To od tego momentu rozpoczyna się szkolenie, bo jak powiedział jeden z żołnierzy sił zabezpieczających poligon, st. kpr. Mariusz Drężek, dowódca drużyny kablowej „... jeśli teraz o czymś zapomnieliśmy lub coś przeoczyliśmy, skutecznie może to utrudnić wykonywanie zaplanowanych zadań. Doświadczenie poprzednich poligonów pokazuje, że właśnie ta część przygotowania się do wyjazdu jest bardzo ważnym elementem składowym całego przedsięwzięcia. Może wydawać się, że brak małych rzeczy nie jest aż tak poważnym niedociągnięciem, ale tak może powiedzieć tylko ktoś, kto na poligonie nie był”.
Jesienne szkolenie poligonowe objęło większość żołnierzy z 9. pr, którzy pod okiem dowódców korzystali z pasa ćwiczeń taktycznych, strzelnic bojowych, ośrodka szkolenia inżynieryjno-saperskiego, a także z rzutni granatem.
Po przybyciu na miejsce „przygotówki”, zajęto się przygotowaniem pomieszczeń, kwaterunku oraz sprzętu i wyposażenia niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania głównych sił szkoleniowych, które na teren poligonu dotarły kilka dni później. Na potrzeby zgrupowania do wyjazdu zostali powołani również żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych.
Częścią inaugurującą zgrupowania poligonowego wydzielonych sił 9 pułku rozpoznawczego było złożenie meldunku przez mjr. Artura Bednarza dowódcy zgrupowania płk dypl. Wiesławowi Marszałkowi. W czasie rozprowadzenia dowódca zaznaczył, że „oczekuje od podwładnych zaangażowania w wykonywanie zadań, by profesjonalizm zwiadowców osiągnął jeszcze wyższy poziom. Jednak celem nadrzędnym musi być zachowanie warunków bezpieczeństwa w czasie ćwiczeń.” Następnie przedstawiciele komendy poligonu i Żandarmerii Wojskowej udzielili instruktaży z zasad korzystania z obiektów i terenu leśnego.
Pierwszy tydzień zgrupowania przebiegł bez problemów. W tym czasie skupiono się na szkoleniu przygotowawczym do strzelań szkolnych i bojowych oraz ćwiczeń sytuacyjnych. Harmonogram zajęć obejmował zarówno strzelania w ciągu dnia, jak i w nocy. Ten okres zakończono zajęciami ze szkoleń ogniowych, podczas których zwiadowcy wykorzystywali broń typu: PM 84, kmPK, kbkAK i kbsBERYL. Strzelania odbywały się w postawie leżącej, stojącej oraz w ruchu na pojazdach. Tu wykorzystano wozy typu BRDM Żbik, Szakal oraz Hummer.
w drugim etapie pobytu na poligonie zwiadowcy skupili się na szkoleniu taktyczno-specjalnym, podczas którego poszczególne pododdziały 9pr odbywały tzw. dobówki. W ich trakcie żołnierze przygotowywali bazy przejściowe, posterunki obserwacyjne i „przenikali na teren przeciwnika”. Typowe szkolenie z rozpoznania, które wyposaża żołnierza w umiejętności radzenia sobie w sytuacji zagrożenia na terenie wroga. Pod koniec tygodnia odbyły się zajęcia inżynieryjno-saperskie i rzut granatem F-1.
Na zakończenie szkolenia na OSPWL Orzysz dowódca pułku wyraził uznanie żołnierzom wyróżniającym się w trakcie poligonu.
Z D J Ę C I A