W salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku dzisiejszego (24.11) popołudnia wystartował po raz kolejny „Olsztyński Wehikuł Czasu”. Tym razem pilotujący go dziennikarz Marek Jarmołowicz oraz historyk dr Andrzej Korytko zaprosili do podróży olsztynian, aby przybliżyć im temat „Propinacja = manipulacja? Alkohol na Warmii w XIX wieku”.
O tym, czym jest propinacja (wyłącznym prawem właściciela dóbr ziemskich do produkcji alkoholu oraz przywilejem do sprowadzania go z innych miast i czerpania z tego tytułu dochodów), jak była ona wykorzystywana (często pan feudalny zmuszał chłopów do zakupu alkoholu w swoich karczmach i nakładał opłaty na chłopów produkujących go na własne potrzeby) oraz jakie były jej skutki i jak sobie z tymi skutkami radzono dyskutowali prof. Norbert Kasparek (historyk/UWM), Anna Igielska (Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie) oraz dr Krzysztof Szatrawski (kulturoznawca/UWM).
Uczestnicy spotkania odnieśli się także do wpływu „wody ognistej” na dzisiejszych mieszkańców Warmii jego skutków. Swoje wnioski wsparli między innymi prezentacją multimedialną oraz prezentacją sondy radiowej.
W kolejną podróż organizatorzy cyklu „Olsztyński Wehikuł Czasu” zapraszają już 13 grudnia.
Z D J Ę C I A