Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:44 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
ATK | 2011-11-23 23:38 | Rozmiar tekstu: A A A

I Forum Muzeów Warmii, Mazur i Powiśla

Olsztyn24
Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur | Więcej zdjęć »

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie wspólnie z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Stowarzyszenia Muzealników Polskich zorganizowało dziś (23.11) w olsztyńskim zamku I Forum Muzeów Warmii, Mazur i Powiśla. Choć to pierwsze spotkanie tej rangi, to muzealnicy liczą, że nie ostatnie.

Celem forum, jak zaznaczył witając gości główny organizator imprezy Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, jest stworzenie płaszczyzny do wymiany doświadczeń i poglądów na temat stanu, roli i perspektyw rozwoju muzealnictwa w województwie warmińsko-mazurskim.

- Jeśli się dobrze między sobą nie poznamy, to nie będziemy dobrze współpracować, a przez to nie będziemy widoczni na mapie województwa. To forum to klucz do naszego działania - zauważył dyrektor Cygański. - Bardzo się cieszę, że spotykamy się w doborowym towarzystwie i licznym gronie. Są wśród nas nie tylko przedstawiciele dużych placówek muzealnych, ale też niewielkich, prywatnych muzeów, które pojawiły się w ostatnich latach w naszym regionie.

Temat pierwszego Forum to „Dziś i jutro muzealnictwa na Warmii, Mazurach i Powiślu”. W dyskusji uczestniczyło prawie 20 osób, które indywidualnie zabrały głos. Ze strony Urzędu Marszałkowskiego, w zastępstwie członka zarządu województwa Anny Wasilewskiej, głos zabrał Zdzisław Fadrowski. Przedstawił on podstawy prawne organizacji i działania muzeów w naszym regionie.
R E K L A M A
Działają one w oparciu o ustawy o działalności kulturalnej oraz o muzeach. Dodatkowo podstawą są też strategie - rozwoju społeczno-gospodarczego (do roku 2020), RPO na lata 2007-2013, rozwoju kultury (do roku 2015) oraz program opieki nad zabytkami (obecny kończy się w tym roku, a nowy będzie przyjęty po 1 stycznia).

Ustawy ściśle określają zasady działania i wyznaczają cele dla muzeów. Z kolei RPO z osi priorytetowej turystyka daje możliwość muzeom pozyskiwania środków finansowych od sponsorów i z Unii Europejskiej.

W Forum uczestniczył jako gość specjalny Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie, instytucji powołanej zaledwie 8 miesięcy temu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na konferencję przyjechał wraz ze swymi współpracownikami - Moniką Czartoryską i Markiem Rogowskim. Mieli oni zbierać opinie i poglądy na temat działalności statutowej placówek, obsługi oraz programów dotyczących działalności muzeów. Piotr Majewski swoje spostrzeżenia i uwagi zawarł w wystąpieniu: „Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów a wyzwania stojące przed muzealnictwem w Polsce”. Przedstawił w nim m.in. trudności, z jakimi zmagają się placówki i propozycje ich rozwiązywania.

- Muzea mają problem z dopasowaniem się do współczesnych realiów. Z trudem radzą sobie z kulturą eventów, polegającą na okazjonalnym eksponowaniu się. Muzea działają na innych zasadach. Jednak innego świata nie będzie i trzeba się do nowych wyzwań przystosować - przekonywał dyrektor Majewski.

Jednocześnie wspomniał o problemach związanych ze sponsorami i dotowaniem muzeów. Jego zdaniem polskie placówki nie powinny oszczędzać na wspieraniu muzeów. Te instytucje kultury nie są nastawione na wypracowywanie zysku, więc nie można ich traktować jako przedsiębiorstw generujących dochody. Muzea wymagają dotacji, a ich komercjalizacja nie może prowadzić do zmniejszania funduszy, jakie otrzymują. Trzeba też przekonać sponsorów do wspierania nie tylko realizacji konkretnych wystaw, ale też długofalowych działań, np. prac konserwatorskich lub pracowników tym się zajmujących.

Po Januszu Cygańskim, dyrektorze Muzeum Warmii i Mazur, który wystąpił z przedstawieniem tematu „Muzea na Warmii, Mazurach i Powiślu. Próba bilansu” nastąpiła ożywiona dyskusja. Tematów nie brakowało. Najaktywniej wymieniano poglądy w kuluarach.

- Takie forum jest bardzo potrzebne, zwłaszcza nam, debiutującym muzealnikom, mającym skromne, małe placówki. Wiele możemy się nauczyć i dowiedzieć jak prowadzić małe muzea, jakie są możliwości praktycznego skorzystania z różnych ofert - zauważyła Sława Tarasiewicz, prowadząca w Galwieciach przy Puszczy Romickiej małą placówkę muzealną.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.