Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:48 26 stycznia 2025 Imieniny: Tytusa, Tymoteusza
YouTube
Facebook

szukaj

święta
Newsroom24 Finanse, gospodarka
elk | 2011-11-23 20:53 | Rozmiar tekstu: A A A

Kreatywność w rozwoju przedsiębiorczości

Olsztyn24
Nagrody zwycięzcom konkursu wręczała wicemarszałek Urszula Pasławska
(fot. elk - wszystkie)
| Więcej zdjęć »

Pod takim hasłem odbyła się dziś (23.11) w siedzibie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej konferencja podsumowująca piąty rok wdrażania na Warmii i Mazurach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Postępy we wdrażaniu PO KL w regionie przedstawił marszałek województwa, Jacek Protas. Wicemarszałek Urszula Pasławska w swoim wystąpieniu zwróciła natomiast uwagę na rolę kreatywności w rozwoju regionów.

- Z debaty o kreatywności wyłaniają się różne perspektywy - mówiła wicemarszałek Pasławska. - Perspektywa jednostki, tej która jest na rynku pracy, ale i tej, która wejdzie na ten rynek za kilka lat, perspektywa środowiska firmy i jej otoczenia, perspektywa czynników, które motywują do pozostawania w regionie, zwłaszcza w relacjach obszarów wiejskich z miejskimi. Wszystkie te perspektywy wspieramy na Warmii i Mazurach ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Są to działania zarówno po stronie czynników mobilizujących osoby kreatywne do przyjeżdżania i pozostawania w regionie, jak też duża część działań, które rozwijają postawy kreatywne - począwszy od edukacji przedszkolnej, na kształceniu ustawicznym osób dorosłych skończywszy.

„Kreatywność - kolejne hasło czy pomysł na biznes” - na tak postawione pytanie odpowiadał Tomasz Cichocki, ekspert Ministerstwa Gospodarki w zakresie Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz kierunków rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki, konsultant, m.in. PARP w zakresie nowych form innowacji.
R E K L A M A
W wystąpieniu „Sukces mamy w genach - 10-letnia droga od studenta do inwestora” o swoich doświadczeniach w innowacyjnym biznesie opowiadał Jacek Wojciechowicz, absolwent UWM, biotechnolog, współzałożyciel Centrum Badań DNA.

„Warsztat Innowatora - nie zaczynaj od pustej kartki”, to tytuł wystąpienia Tomasza Rudolfa, eksperta w doradztwie, doskonaleniu procesów innowacyjnych i tworzeniu korporacyjnych centrów innowacji.

- Kreatywność staje się coraz ważniejszym czynnikiem rozwojowym uwzględnianym w polityce spójności po roku 2014 - dodała, podsumowując konferencję, wicemarszałek Pasławska. - Wnioski ze wszystkich ważniejszych wydarzeń Prezydencji, także z ostatniego, w którym miałam okazję uczestniczyć w Lublinie wskazują, że rośnie znaczenie kreatywności i nowych „czynników miękkich”, które wspieranie są przez Europejski Fundusz Społeczny. Wiedza i kreatywność - jako nowe źródła tworzenia bogactwa i wzrostu gospodarczego - wypierają zasoby naturalne i pracę fizyczną. Są coraz bardziej dostrzegane i doceniane w przyszłej polityce spójności.

Dzisiejsza konferencja była też okazją do nagrodzenia laureatów konkursu „Ambasador EFS w ramach Dobrych Praktyk PO KL”. To już trzecia edycja konkursu, którego celem jest wyłonienie i promocja najlepszych inicjatyw realizowanych ze środków EFS.

W finałowej 14. nominowanej w czterech kategoriach: edukacja, integracja społeczna, rynek pracy i przedsiębiorczość znaleźli się: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostródzie, Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości „ATUT” z Ostródy, Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Dzieci i Rozwoju Obszarów Wiejskich „WROTA” z Lamkowa, Gmina Ełk - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku, Gmina Działdowo - Publiczne Gimnazjum w Burkacie, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu, Lokalna Grupa Działania „Ziemia Lubawska” z Kurzętnika, Powiat Olecki, Gmina Miejska Iława - Gimnazjum Samorządowe nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie, Gmina Olsztyn - Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Zarząd Okręgowy w Elblągu, Firma „TECHPAL” - Spółka z o.o. z Olsztyna oraz Gmina Orneta.

W kategorii rynek pracy nagrodę i tytuł „Dobrej Praktyki PO KL na Warmii i Mazurach” przyznano Fundacji „ATUT” z Ostródy za projekt „Drogowskaz na biznes”, w kategorii integracja społeczna - PCPR w Ostródzie, a projekt „Bądź aktywny - zainwestuj w siebie”, w kategorii przedsiębiorczość - Firmie „TECHPAL” z Olsztyna za projekt „Rozwój kwalifikacji kadry Michelin Polska S.A. drogą do postępu”.

Największym zwycięzcą tegorocznego konkursu było elbląskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, którego projekt „Punkty przedszkolne w powiecie elbląskim” nagrodzono w kategorii edukacja, wyróżniono jako najlepszy projekt zrealizowany w partnerstwie i które zostało ogłoszone „Ambasadorem EFS 2011”.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.