Styropianowa kula, nieco owczej wełny, specjalna igła do filcowania i trochę czasu. To wystarczy, by stworzyć małe arcydzieła. Przekonali się o tym dzisiaj (23.11) uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie, którzy po raz pierwszy w życiu zetknęli się z modną ostatnio metodą filcowania, którą to wykonali piękne, oryginalne bombki choinkowe.
- Zaprosiliśmy dzisiaj do nas panią Anię Kochańską, specjalistkę od decoupage [czytaj: dekupaż],
by przeprowadziła warsztaty z filcowania z udziałem grupy niepełnosprawnej młodzieży z gimnazjum i szkoły podstawowej Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie - mówi Anna Wangin, wychowawca klasy III d gimnazjum w Zespole Placówek Edukacyjnych.
- Według instrukcji pani Ani i pod jej okiem, uczniowie wykonują bombki choinkowe z filcu. Te bombki będą świątecznymi prezentami dla rodziców podczas organizowanego co roku w naszym ośrodku spotkania wigilijnego. Dzisiejsza instruktorka, Anna Kochańska, określa siebie jako hobbystkę decoupage, którego filcowanie jest jedną z metod. Hobby umiejętnie łączy z działalnością biznesową, bowiem przy ul. Augustowskiej 30 w Olsztynie prowadzi hurtownię papierniczą „Kleks”, gdzie można kupić wszystko, co do decoupage jest potrzebne: wycinanki, folie, wełny, materiały na podłoże prac, kleje, igły... Są nawet tzw. zestawy startowe dla początkujących decoupage’istów, razem z instrukcją ich wykorzystania.
- Decoupage stał się modny w niektórych rejonach Polski jakieś 8-10 lat temu, szczególnie na południu Polski - wyjaśnia Anna Kochańska.
- Niedawno moda ta dotarła do Olsztyna. W maju tego roku zaczęłam więc sprowadzać do swojej hurtowni materiały do decoupeage. Mam bardzo wielu klientów.
Skąd taki boom na decoupage? Wyjaśnienie może dać wypowiedź Anny Wangin, jaką uzyskaliśmy w trakcie dzisiejszych warsztatów: -
To wciąga. Już nie mogę doczekać się, kiedy „dorwę” filc w domu i zacznę to robić z moim dzieckiem. To jest fantastyczne, bo dziecko bardzo szybko widzi efekt swojej pracy. A te świąteczne bombki są prześliczne. Dzieci są nimi zachwycone!Ale decoupage pozwala własnoręcznie przygotować nie tylko choinkowe bombki.
- Zastosowań decoupage jest wiele - wyjaśnia Anna Kochańska. -
Każdą starą rzecz możemy odnowić i zrobić inną niż te, które są do kupienia w sklepach. Możemy odnowić stare meble, odmienić nasze ubrania, robić obrazy na drewnie, szkle, materiale, gąbce, styropianie, prawie na wszystkim. A efekt naszej pracy będzie oszałamiający i niepowtarzalny.No tak, ale jak to się robi? Jak zwykle pomocny może być Internet, gdzie można znaleźć różne instrukcje. Ale tego źródła pani Anna Kochańska bezkrytycznie nie poleca.
- W zawartych w Internecie instrukcjach często są błędy - wyjaśnia.
- Polecam instrukcje, które są dostępne w takich punktach jak moja hurtownia. Poza tym osobiście udzielam porad, jak również mogę zorganizować szkolenia indywidualne i grupowe. Jestem do dyspozycji o każdej porze dnia, a koszty takich szkoleń są naprawdę niewielkie.Przedświąteczny czas, to dobry okres, by zająć się decoupage, chociażby po to, żeby zrobić taki prezent pod choinkę, którego nikt inny miał nie będzie. Takie prezenty dostaną właśnie rodzice uczniów uczestniczących w dzisiejszych warsztatach z filcowania. Na pewno będzie im miło.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :