Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:22 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
red. | 2011-11-21 23:02 | Rozmiar tekstu: A A A

Tatarzy pod Grunwaldem - Grunwald u Tatarów

Olsztyn24
Pamiątkowe zdjęcie przed meczetem w Niemieżu | Więcej zdjęć »

Ponad czterdzieści osób, uczniów i nauczycieli z Grunwaldu i okolic, przez trzy dni podążało śladami litewskich Tatarów, poznając kulturę i historię mało znanych uczestników bitwy pod Grunwaldem. Jak podaje Jan Długosz, wojska polsko-litewskie wsparł oddział trzystu Tatarów pod wodzą Dżelal ed Dina, syna Tochtamysza, chana Białej i Złotej Ordy. W rzeczywistości do grunwaldzkiej wiktorii przyczynić się mogło ich znacznie więcej.

Tatarów w okolice Wilna w 1397 roku sprowadził Wielki Książe Witold. Potomkowie zwycięzców spod Grunwaldu mieszkają tam do dzisiaj. Mieszkańcy Grunwaldu i okolic odwiedzili takie miejscowości jak Rejże, Sorok Tatary, Wilno, Troki i Niemież. W ostatniej z wymienionej miejscowości goście z Polski uczestniczyli w poświęceniu sztandaru Gimnazjum im. Św. Rafała Kalinowskiego, a także w uroczystej akademii.

Niemież to Grunwald w pigułce. W zgodzie mieszkają tutaj Polacy, Litwini, Tatarzy i Rosjanie. - W takim miejscu nie może zabraknąć symbolu tej współpracy, jakim jest obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” - powiedział podczas akademii Sławomir Moćkun z muzeum w Grunwaldzie, przekazując na ręce dyrektora szkoły m.in. fragmenty płótna dublażowego z obrazu mistrza Jana, a oficjalnie także zapraszając uczniów szkoły do udziału w projekcie „Tatarzy pod Grunwaldem. Historia - dziedzictwo - szanse”. Wcześniej jednak uczniowie mieli okazję zwiedzić meczet w Niemieżu. O znaczeniu Grunwaldu dla litewskich Tatarów opowiedział imam miejscowej gminy. Duże wrażenie wywarło spotkanie w meczecie z Muftim Litwy.

Zwiedzanie Wileńszczyzny odbyło się według specjalnego „grunwaldzkiego” programu. O tym, że etos Grunwaldu obecny jest w muzeum w Trokach czy Muzeum Narodowym w Wilnie, wie każdy turysta i miłośnik historii. Gościom z Polski udało się m.in. odnaleźć grób Antoniego Wiwulskiego, twórcy krakowskiego pomnika grunwaldzkiego, którego fragmenty znajdują się obecnie na Polach Grunwaldu.
R E K L A M A
Wyprawa szlakiem litewskich Tatarów to kolejne, po programie lekcji edukacyjnych działanie w ramach dofinansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy oraz budżet państwa projektu. Mieszkańców Grunwaldu czekają jeszcze warsztaty kuchni tatarskiej, a wszystkich mieszkańców regionu i turystów już w połowie stycznia duża impreza historyczno-rozrywkowa „Tatarzy pod Grunwaldem”. Szczegółowe informacje o projekcie można uzyskać w biurze Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

******

Uwaga konkurs!

Wśród osób, które do 15 stycznia 2012 r. na adres konkursy.grunwald@umwwwm.pl prześlą poprawną odpowiedź na pytanie: Dżelal ad Din był synem

A. Czyngis Chana
B. Tamerlana
C. Tochtamysza

oraz podadzą imię, nazwisko i telefon, rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe nawiązujące do historii i kultury Tatarów.

Wśród osób, które do 5 stycznia 2012 r. na adres Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Stębark 1, 14-107 Gierzwałd, nadeślą prace plastyczne nawiązujące do historii „Tatarów pod Grunwaldem” oraz podadzą imię, nazwisko i telefon, rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe nawiązujące do historii i kultury Tatarów.

Szczegóły na temat konkursów w regulaminie na stronie www.grunwald.warmia.mazury.pl


Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.