Oddział olsztyński Związku Literatów Polskich, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Urząd Miasta Olsztyna zorganizowały w tym roku II Ogólnopolski Konkurs Literacki o „Laur Łyny”. Tegoroczna edycja związana była z obchodzonym w tym roku Rokiem Czesława Miłosza. Odbywała się pod hasłem „Olsztyn-Warmia-Mazury (historia -kultura-natura) na tle Polski współczesnej w zjednoczonej Europie w eseju, poemacie lub cyklu wierszy”. Nagrody przyznano wczoraj (10.11) podczas uroczystej gali.
Konkurs miał na celu popularyzację naszego miasta i regionu na tle Europy. Dodatkowo publikacja w pokonkursowej Antologii dotyczącej najnowszej historii, kultury i natury ma przedstawić najnowsze osiągnięcia twórców w dziedzinie poezji i eseju. Na konkurs napłynęło 181 utworów literackich w 43. zestawach. Dominowały utwory poetyckie i szkice literackie. Niestety, jak zauważył prezentujący zwycięzców Józef Jacek Rojek, zabrakło esejów.
Jury pod przewodnictwem Stefana Poloma na posiedzeniu 4 października przyznało cztery nagrody i trzy wyróżnienia. Pierwsze miejsce otrzymał olsztynianin Wojciech Hieroninus Borkowski prezentujący utwory poetyckie w duchu historycznym. Druga nagroda przypadła olsztyniance Bożenie Kaczorowskiej prezentującej piękno przyrody. Jury na trzecie miejsce wybrało Edytę Wysoką z Miastka Pomorskiego, a na czwarte Mariolę Kruszewską z Mińska Mazowieckiego. Wyróżnienia otrzymali: Hanna Joanna Wiśniewski z Działdowa, Dariusz Wiśniewski z USA oraz Stanisław Zwierzyński z Warszawy.
Jury konkursowe wybrało też 9 osób do publikacji w Antologii, doceniając wysokie walory estetyczne i artystyczne prezentowanych utworów. Wybrano utwory Tadeusza Charmuszki z Suwałk, Mirosława Antoniego Gazika z Kowala Kujawskiego, Wiesława Mańko z Bartoszyc, Igora Kantorowskiego z Płońska, Janusza Mielczanka z Częstochowy, Elżbiety Mierzyńskiej z Olsztyna, Anny Piliszewskiej z Wieliczki, Marii Magdaleny Połgaj z Poznania oraz Klaudii Tamowskiej ze Szczytna.
Z D J Ę C I A