W odpowiedzi na apel Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, od początku tygodnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie podczas zajęć techniki, pod opieką Anny Matraś, włączyli się w przygotowanie biało-czerwonych kotylionów - znaków naszej obywatelskiej wspólnoty, które przypięli sobie do galowych strojów uczestnicy i widzowie szkolnych uroczystości w przededniu Święta Niepodległości.<
Uczniowie klasy V a pod opieką Beaty Szwejk przygotowali inscenizację z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości pt. „Z albumu pradziadka”. Młodzi aktorzy, wcielając się w postacie swoich przodków (babci, prababci, dziadka) chcieli pokazać swoim rówieśnikom, jak ważne w życiu rodziny jest pielęgnowanie tradycji. Przybliżone zostały sylwetki osób szczególnie zasłużonych, m.in. Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki. Na scenie oddana została atmosfera tamtych dni i uczucia, jakie towarzyszyły Polakom. Widzowie obejrzeli piękną lekcję historii na temat czasów rozbiorów i powstań.
Uczniowie V a z ogromnym zaangażowaniem pracowali podczas tworzenia spektaklu. Chcieli podzielić się nie tylko znajomością faktów historycznych, ale również poprzez aranżację starego wnętrza i kostiumy oddać klimat tamtych czasów.
Dźwiękiem dzwonów rozpoczął się natomiast apel „Zagrajcie nam dzwony od serca”, przygotowany dla młodszych widzów przez uczniów klasy III d. Opowiedzieli oni historię od czasów rozbiorów, po koniec I wojny światowej i zdobycie przez Polaków upragnionej wolności. Przy dźwiękach etiudy rewolucyjnej Fryderyka Chopina na scenie pojawili się w czarnych pelerynach z drapieżnymi orłami na głowie trzej zaborcy, którzy opętali Polskę kajdanami, odebrali koronę i okryli czarną sukmaną.
W auli szkolnej zapanowała szczególna atmosfera. Na scenie biel i czerwień. Widzowie włączyli się w śpiewanie podniosłych pieśni legionów. Bożena Szczepkowska, która przygotowała ze swoją klasą apel, już w pierwszych dniach listopada przekazała innym klasom teksty pieśni, aby włączyć wszystkie dzieci w uroczystości. Elementem dekoracji były piękne prace plastyczne przedstawiające polskie symbole narodowe.
- 11 listopada, to dla mnie bardzo ważne święto, bo wtedy poznajemy historię naszego kraju - powiedziała Ola z III d.
- Słowa miłości do Ojczyzny wypowiedziane przez dzieci są dla mnie szczególnie wzruszające. Cieszę się, widząc ich zaangażowanie w przygotowanie apelu. Mam nadzieję, że na zawsze zapamiętają słowa Roty, Piechoty i innych pieśni patriotycznych - stwierdziła Bożena Szczepkowska.
Po inscenizacji uczniowie klasy III d, w geście podziękowania za wolność Ojczyzny, złożyli biało-czerwone róże i zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującą się na ścianie Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Znicze zostały zapalone również na posesji szkoły pod „Dębem Pamięci” i tablicą poświęconą kapitanowi Józefowi Bielcowi, ofierze zbrodni katyńskiej.
Z D J Ę C I A