MTA czyli Mam Talent Absolutnie w Awangardzie Bis
(fot. ATK - wszystkie) |
Więcej zdjęć »
Strefa Cool(!)tury w Awangardzie Bis rozkręca się coraz bardziej. Nie brak dobrych pomysłów i ciekawych inicjatyw. Do takich zaliczyć można MTA czyli Mam Talent Absolutnie, projekt Grupy Nieformalnej P-A-N czyli Poszukujący Artyści Niezależni. Plon ich pierwszego dokonania można podziwiać na parterze kawiarenki od wczoraj (5.11). Chętnych nie brakuje.
Grupa P-A-N to na razie 14 osób, którym przewodzi olsztyńska artystka Małgorzata Ewa Tuszyńska. Do sztuki podchodzi wielopłaszczyznowo. Dla niej to nie tylko to, co robi sama, czyli malarstwo, ale też poezja, filozofia, taniec - to świat na wskroś twórczy pod każdym względem.
- Sztuka otacza nas ze wszystkich stron. Wszystko jest sztuką. Nie tylko to, co robią profesjonaliści, ale też pasjonaci, utalentowani, wspaniali, których nie brak wśród nas. Ja cenię bardzo sztukę ludową i jeśli miałabym wybrać pomiędzy dziełem wykonanym przez artystę zawodowego, a tym, co stworzył artysta ludowym, wybrałabym to ostatnie. Bezwzględnie dzieła wykonane ręką twórcy ludowego są bezkonkurencyjne - stwierdza Małgorzata Muszyńska.
W Grupie P-A-N są Alicja Chmielewska (uczennica LO - prezentuje na wystawie rysunki ołówkiem), Alicja Kostka (dr teologii KUL - book edition oraz autorskie projekty), Andrzej Koczan (mgr filologii angielskiej - fotografia artystyczna), Grażyna Kowiel (artystka malarka - malarstwo olejne i monotypie), Jolanta Hornowska (absolwentka wydziału sztuki UWM, pracownik Galerii „Koneser” - obrazy olejne), Maja Sienkiewicz (mgr inż. technologii żywności, absolwent teologii UWM – haft oraz karnety okolicznościowe), Malwina Rusów (tancerka, animator tańca w Centrum Tańca Wasilewski-Felska = recytacje poezji Reginy Koczan-Snarskiej) oraz Paweł Nałyśnik (mgr politologii UWM, członek zespołu „Param, pam, pam trio” - twórca oprawy dźwiękowej wystawy).
W Grupie artystycznej działa także Piotr Koczan (artysta malarz - na wystawie pokazuje malarstwo pastelowe i olejne), Piotr Kulmacz (pasjonat komiksów i fantazy, student Politechniki Białostockiej - ilustracje), Regina Koczan-Snarska (absolwent wydziału malarstwa i grafiki WSSP we Wrocławiu - malarstwo pastelowe i olejne), Sylwia Kostka (absolwentka kursów plastycznych, Studium Projektowania i Reklamy - malarstwo olejne i pastelowe) oraz Zygmunt Natorski (pasjonat tkaniny artystycznej, uczeń Izabeli Podlasieckiej - na wystawie prezentuje malarstwo olejne).
Twórczyni projektu Małgorzata Tuszyńska koordynowała całość. Jednak na wystawę przygotowała nie tylko obrazy olejne, z których słynie, ale też ciekawie skomponowane torebki ozdobne. Tym samym jakby dokumentuje, że sztuka to nie tylko galerie, ale też stała obecność artystycznych dokonań w naszym życiu.
- Jestem głęboko przekonana, że podział artystów na amatorów i profesjonalistów jest głęboko nieuzasadniony i krzywdzący. Jedni i drudzy są sobie nawzajem potrzebni, czyli ta niezależność twórcza amatorów i konkret techniczny profesjonalistów - dodaje pani Małgorzata.
Na ile ten zainicjowany mariaż pasjonatów z zawodowcami sprawdzi się i co z tego wyniknie, przekonamy się w trakcie kolejnych działań artystycznych grupy P-A-N.
Z D J Ę C I A