Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:56 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
Elżbieta Mierzyńska | 2011-11-03 19:41 | Rozmiar tekstu: A A A
Żabi Róg aktywnie

Jedzie pociąg z daleka

Olsztyn24
Żabi Róg. Stacyjka kolejowa (fot. archiwum Fundacji ADSUM)

Nie wszystkich dopada jesienna depresja. Fundacja ADSUM i społeczność Żabiego Rogu spod Morąga aktywnie finalizuje projekt „Pociąg do przeszłości - lokomotywą do przyszłości”. Zadanie rozpoczęło się 1 sierpnia, a zakończy 12 listopada.

W projekt „Pociąg do przeszłości - lokomotywą do przyszłości” wciągnęli się młodzi i starsi. 10-osobowa grupa osób w wieku od 13 lat do 50+ poznawała historię dziennikarstwa, nazwiska i historię wybitnych dziennikarzy, znaczenie dawnych faktów czy pamiątek dla naszego dzisiejszego życia, zasady dobrego dziennikarstwa, różne sposoby przeprowadzania wywiadów. Zajęcia prowadził dziennikarz i publicysta Marek Książek, rodowity żabirożanin. Wszystko po to, by wiedzieć, jak zbierać materiały do reportaży.

Uczestnicy warsztatów odbyli wiele rozmów z mieszkańcami, zbierali fotografie, odznaczenia, dyplomy i wszystko to, co wiązało się z pamiątką z przeszłości. Zgromadzone materiały posłużyły do napisania broszury. Pozostałe zbiory będą eksponatami na wystawie 12 listopada. W publikacji znajdzie się opis pracy kolejarzy i życie dworca, wspomnienia pracy pocztowców, tradycje strażaków.

Ewa Kowalek z Fundacji ADSUM dodaje jeszcze: - Tak naprawdę pomysł na projekt zrodził się dzięki publicystycznej akcji „Uratujmy stare dworce” (pisałam o tym w latach 2008-2010 - EM) i spotkaniu, jakie pod tę akcję wtedy zorganizowałam. A ponieważ po pierwszym wydawnictwie „Pociąg do przeszłości” w 2008 roku strażacy mieli słuszne pretensje o pominięcie ich w broszurze, to kiedy nadarzył się odpowiedni konkurs, złożyliśmy wniosek i kontynuujemy dzieło, naprawiając błędy!
R E K L A M A
Na wystawie, oprócz części informacyjnej i podsumowującej zadanie, będzie wystawa eksponatów kolejarskich, strażackich i pocztowych, a także część artystyczna, w której będzie można obejrzeć około 400 zdjęć dawnego i obecnego świata kolei oraz rodzin kolejarskich, wszystko z muzycznym tłem, wprowadzającym obecnych w refleksyjny klimat.

Dlaczego projekt zawiera określenie „lokomotywa do przyszłości”? Bo pociąg i zainteresowanie przeszłością jest nauką, lekcją dla przyszłości. Ewa Kowalek tłumaczy, że każdy z nas wyciąga wnioski z przeszłości (własnej, rodziców, dziadków itd.), zdobywając wiedzę na dalsze życie. Musimy być zakorzenieni nie tylko rodzinnie, ale również wśród społeczności, w jakiej żyjemy. Dzięki temu poznajemy historię naszych poprzedników, uczymy się jak żyć i tworzyć własne jutro. Bagaż doświadczeń, znajomość przeszłości jest siłą napędową - lokomotywą naszych dzisiejszych działań. Takie byłoby przesłanie projektu, czy jak to się teraz nazywa - zadania.

Warto dodać, że Żabi Róg od września ma jeszcze jedną okazję aktywności kulturalnej. Za sprawą Morąskiego Domu Kultury zajęcia teatralne w świetlicy Żabiego Rogu prowadzi Marcin Bielski, animator kultury, reżyser i wokalista rockowy z Olsztyna! Po wystawieniu, z dużym sukcesem, ambitnego przedstawienia „Perła światła” autorstwa Marcina w Kaliningradzie, przyszła kolej na jeszcze bardziej ambitny tekst - drugiej, skróconej części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Pracuje nad tym grupa FROG TEAM - młodzież sama wybrała nazwę dla swego zespołu. Opiekunką grupy teatralnej jest Joanna Syjczak - animatorka kultury wiejskiej.

Wszystkich ludzi zainteresowanych historią oraz przyszłością poznamy w Żabim Rogu 12 listopada na wieczornym spotkaniu w świetlicy.

Zadanie pn. „Pociąg do przeszłości - lokomotywą do przyszłości” jest realizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.