Podpisanie umowy w Gurjewsku (fot. Starostwo Powiatowe) |
Więcej zdjęć »
Szeroka współpraca gospodarcza i kulturalna oraz realizacja wspólnych projektów między Powiatem Olsztyńskim i rosyjskim Rejonem Gurjewskim mają szeroko otwartą bramę. W weekend 28-29 października władze powiatu podpisały porozumienie o partnerskiej współpracy z władzami Rejonu Gurjewskiego.
Najnowocześniejsza szkoła w Rosji, zabytkowy XIV-wieczny kościół w Uszakowie, europejski Kaliningrad, niewielkie lotnisko aeroklubowe, nadmorski kurort Swietłogorsk - to tylko część miejsc, które w czasie dwudniowego wyjazdu do Obwodu Kaliningradzkiego miała przyjemność obejrzeć delegacja Powiatu Olsztyńskiego. Głównym punktem wizyty w weekend 28-29 października było podpisanie oficjalnego porozumienia o współpracy partnerskiej między Powiatem Olsztyńskim i Rejonem Gurjewskim.
Otwarci i gościnniNa czele delegacji powiatu stali starosta Mirosław Pampuch i Grzegorz Drozdowski, przewodniczący Rady Powiatu w Olsztynie.
- Mając na uwadze wprowadzenie ruchu bezwizowego z Obwodem Kaliningradzkim, chcemy bliżej współpracować i realizować wspólne projekty z sąsiadami z Rejonu Gurjewskiego - mówi Mirosław Pampuch.
- Mamy już wyznaczone konkretne pola współdziałania. Będziemy wspierać wymianę młodzieżową obu regionów, doskonalić techniki zarządzania administracją publiczną, wspierać przedsięwzięcia gospodarcze, czy pozyskiwać środki zewnętrzne na wspólne przedsięwzięcia. Polska delegacja była pod wrażeniem przyjęcia przez Rosjan.
- Rosyjscy przyjaciele ujęli nas swoją otwartością i wielką gościnnością - mówi Grzegorz Drozdowski, przewodniczący Rady Powiatu.
- Kaliningrad i jego przedmieścia to miejsca, w których widać europejski charakter całego Obwodu Kaliningradzkiego. W czasie wizyty nie brakowało interesujących wydarzeń.
- W czasie zwiedzania siedziby rejonu braliśmy przez chwilę udział w ślubie i składaliśmy życzenia młodej parze - mówi Mariusz Kwas, dyrektor wydziału promocji olsztyńskiego starostwa. -
Ceremonia i wystrój w miejscowej Sali Ślubów sprawiają, że przyjeżdżają do niej składać przysięgę młodzi ludzie nawet z Kaliningradu. W szkole powszechnej w Gurjewsku delegacja z Polski miała okazję brać udział w uroczystości przekazywania przez miejscowy samorząd nowoczesnego teleskopu naszpikowanego elektroniką. Starosta zachęcał młodzież do przyjazdu na Warmię i podążenie śladami Kopernika Warmiaka oraz wizytę w olsztyńskim obserwatorium i planetarium.
Wieczór poezji i pieśniPotem przedstawiciele powiatu i gminy Jonkowo, która współpracuje z Rosjanami od kilku lat, mieli okazję oglądać imponujący obiekt szkolny na 900 uczniów. Budowa szkoły oddanej do użytku w 2010 roku kosztowała 60 milionów złotych. W szkole nie brakowało najnowszego wyposażenia. Były tam m.in. sala do treningów strzelania z łuku, dwie sale gimnastyczne, basen, laboratoria naukowe, ścianki wspinaczkowe dla najmłodszych.
- Ta szkoła została wybrana niedawno najlepszą placówką w Rosji - mówi Siergiej Podolski, starosta Rejonu Gurjewskiego.
Na lądowisku w Aeroklubie Gwardijskim uczestnicy wyjazdu mogli porozmawiać z Rosjanami o wspólnym projekcie unijnym dotyczącym modernizacji i doposażenia lądowiska powiatowego w Gryźlinach i lądowiska rosyjskiego.
Nastrój zadumy i refleksji towarzyszył wizycie w ładnym XIV-wiecznym kościele w Uszakowie, który w toku dziejów historii był katolicki, ewangelicki, a teraz jest prawosławny. Kościołem z 1344 roku wciąż interesują się Niemcy, którzy wykładają środki na jego bieżące utrzymanie. W dobry nastrój na pewno wprowadził też spacer po kurorcie w Swietłogorsku nad morzem. Są już zaplanowane pierwsze konkretne formy współpracy.
- Chcielibyśmy w najbliższych miesiącach zorganizować w Polsce wieczór z poezją i piosenką rosyjską z artystami z Rejonu Gurjewskiego - mówi starosta Mirosław Pampuch.
- Poza tym czekamy na rewizytę przedstawicieli administracji w naszym powiecie.O Rejonie GurjewskimRejon Gurjewski to jednostka podziału administracyjnego wchodząca w skład rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego (można powiedzieć, że jest w pewnym sensie odpowiednikiem polskiego powiatu). Rejon Gurjewski leży w zachodniej części obwodu, na Półwyspie Sambijskim, a jego ośrodkiem administracyjnym jest miasto Gurjewsk (niemieckie Neuhausen). Rejon Gurjewski powstał w 1946 roku. Jego powierzchnia to 1363 km kwadratowe. Liczba ludności 50,5 tysiąca. W rejonie znajduje się cywilny port lotniczy Kaliningradu i obwodu - Chrabrowo, położony 17 km na płn. od miasta. Inne interesujące miejscowości rejonu gurjewskiego, to m. in. Marjino, Nizowje i Rodniki.
Z D J Ę C I A