Rewers nowego sztandaru I LO w Olsztynie
Jeden z najstarszych, jeżeli nie najstarszy w Olsztynie - bo 66-letni - sztandar I Liceum Ogólnokształcącego trafi do szkolnej izby pamięci. Zastąpi go nowy proporzec. Natomiast po dwudziestu latach przerwy, patrona znowu będzie miała Szkoła Podstawowa nr 3. Uchwały w tych sprawach podjęli olsztyńscy radni podczas wczorajszej (26.10) XVI sesji Rady Miasta.
Z wnioskiem o zmianę sztandaru I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza wystąpiła dyrektor tej placówki. W uzasadnieniu wskazała m.in. że używany od 1945 roku sztandar jest mocno nadszarpnięty przez czas. Poza tym znajdujące się na sztandarze treści, np. nazwa szkoły „Państwowe Gimnazjum i Liceum Męskie w Olsztynie” mocno się zdezaktualizowały. Mniejsze znaczenie, ale jednak, w tej sprawie miało również to, że sztandar I LO nie odpowiada już przepisom w sprawie symboliki i barw narodowych.
- Czas, by dotychczasowy sztandar stał się historyczną pamiątką potwierdzającą chlubną tradycję szkoły i trafił do szkolnej izby pamięci - napisała w swoim wniosku pani dyrektor liceum.
Radni zgodzili się z przedłożoną im argumentacją i podjęli uchwałę w tej sprawie. Terminu uroczystości związanej z nadaniem sztandaru jeszcze nie znamy.
Bardziej skomplikowana okazała się sprawa nadania imienia Szkole Podstawowej nr 3 w Olsztynie. Kwerenda szkolnych kronik wykazała bowiem, że w przeszłości, a konkretnie w latach 1967 - 1990 SP3 miała patrona - Marcelego Nowotkę, działacza komunistycznego i pierwszego przywódcę Polskiej Partii Robotniczej. Nie ma więc się co dziwić, że na fali społeczno-politycznej odnowy lat 1989-90 nauczyciele zdecydowali, że Marceli Nowotko nie będzie patronem szkoły. W szkole nie zachowały się żadne oficjalne dokumenty potwierdzające zarówno nadanie imienia Marcelego Nowotki, jak i rezygnację z tego patronatu. Szczątkową wiedzę na ten temat zawierają jedynie zachowane szkolne kroniki.
W tej sytuacji Rada Rodziców i nauczyciele SP 3 zdecydowali się wystąpić do Rady Miasta o nadanie szkole zbiorowego patrona: Kawalerów Orderu Uśmiechu, jedynego międzynarodowego odznaczenia nadawanego przez dzieci.
Zdawać by się mogło, że tak określony patron szkoły nie może wywołać żadnych kontrowersji. A jednak. Przy okazji tej sprawy przypomniano, że Kurt Waldheim, były sekretarz generalny ONZ - człowiek, który spowodował, że Order Uśmiechu zyskał rangę międzynarodową, ze sceny politycznej schodził w niesławie. Okazało się bowiem, że był członkiem nazistowskiej organizacji SA, a w czasie wojny służył w Werhmachcie jako adiutant generała oskarżonego później o zbrodnie wojenne na Bałkanach. Mówiło się, że sam Waldheim mógł być zbrodniarzem, chociaż tego nigdy nie udowodniono.
Ostatecznie jednak kładąca się cieniem na Order Uśmiechu i jego kawalerów postać Kurta Waldheima nie przysłoniła całej idei odznaczenia i nadania imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu Szkole Podstawowej nr 3 w Olsztynie. Olsztyńscy radni taką decyzję podjęli.
Uroczyste nadanie nowego imienia SP 3 zaplanowano na najbliższy Dzień Dziecka, czyli 1 czerwca 2012 roku.