Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
15:13 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Wystawy, ekspozycje
D. | 2011-10-26 20:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Polska i szkocka grafika na olsztyńskim zamku

Olsztyn24
Goście ze Szkocji byli bardzo wzruszeni ciepłym przyjęciem | Więcej zdjęć »

Na Zamku Kapituły Warmińskiej odbył się dzisiejszego (26.10) wieczoru wernisaż wystawy grafiki „Grafika. Polska - Szkocja”, której organizatorami są Muzeum Warmii i Mazur oraz Katedra Architektury Krajobrazu Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na wystawie swoje prace ze strony polskiej zaprezentowali Beata Kołakowska, Wiesław Bieńkuński i Aleksander Woźniak. Szkocję reprezentują Josephine Ganter, June Carey oraz Adrian Wiszniewski.

- Wystawa była organizowana przez bardzo długi czas i była głęboko przemyślana, pięknie wpisuje się w działalność naszego uniwersytetu - stwierdził prof. Krzysztof Młynarczyk, kierownik Katedry Architektury Krajobrazu WKŚiR UWM. - Szkoccy artyści, którzy wystawiają tu swoje prace, zostali zaproszeni do udziału w wystawie przez naszych pracowników, mgr Beatę Kołakowską i prof. Wiesława Bieńkuńskiego. Nasi goście reprezentują głównie środowisko Edynburga i są znakomitymi artystami. Myślę, że ta wystawa dobrze się wpisze we właściwe pojmowanie piękna, zarówno tego w nas, jak i tego wokół nas.

Kilka słów o autorach:

Wiesław Bieńkuński (ur. 1951 r.) jest absolwentem Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Dyplom z grafiki warsztatowej (wyróżniony Nagrodą Rektora w roku 1982) uzyskał w pracowni Zenona Januszewskiego, zaś aneks z malarstwa w pracowni Jerzego Tchórzewskiego. W 1989/1990 roku był jednym z inicjatorów reaktywacji Okręgu Olsztyńskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1991-2003 piastował stanowisko plastyka miejskiego w Urzędzie Miasta. Od 2006 roku pracuje w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Obecnie, zajmuje również stanowisko profesora nadzwyczajnego w Pracowni Sztuki Krajobrazu w Katedrze Architektury Krajobrazu WKŚiR UWM.
R E K L A M A
Beata Kołakowska, olsztynianka z pochodzenia, jest absolwentką Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych na UWM. Dyplom uzyskała w 2003 roku w Pracowni Litografii pod kierunkiem prof. Wiesława Bieńkuńskiego. w 2005 roku wyjechała do Szkocji, gdzie uczestniczyła w życiu kulturalnym Glasgow i Edynburga, biorąc udział w międzynarodowych wystawach i studiując w Telford College w Edynburgu. Od 2009 roku piastuje stanowisko asystenta w Pracowni Rysunku i Rzeźby Katedry Architektury Krajobrazu UWM.

Aleksander Woźniak (ur. 1978r.), artysta grafik, dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Aleksandry Simińskiej na Wydziale Edukacji Artystycznej UWM. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2007. Od 2009 roku jest doktorem sztuki w zakresie sztuk pięknych na Wydziale Grafiki Warszawskiej ASP. Zajmuje się technikami tradycyjnej grafiki warsztatowej. Specjalizuje się w litografii, suchej igle, algrafii i drzeworycie. Jest kierownikiem pracowni grafiki warsztatowej na Wydziale Sztuki UWM w Olsztynie.Adrian Wiszniewski (ur. 1958r. w Glasgow) studiował architekturę w Mackintosh School of Architecture, następnie zaś sztuki piękne w Glasgow School of Art, gdzie otrzymał stypendium Cargill Scholarship. Jest zaliczany do czołowych malarzy brytyjskich połowy lat 80. Tworzy grafikę, rzeźbę, neon i projekty (wygrał I.C.C.F. Best Design Award w Nowym Jorku w 1993). Autor m.in. obrazów dla Liverpools Anglican Cathedral.

Josephine Ganter zajmuje się drukiem, w szczególności trawionymi technikami metalowymi. Od trzydziestu lat artystka stosuje je ze względu na specyficzne cechy materiału oraz samego procesu tworzenia z ich wykorzystaniem. Robi zarówno odbitki, nakłady i składa obrazy z matryc. Łączy także fotografie z odręcznie wykonanym znakiem.

June Carey rozpoczęła przygodę z grafiką od akwatinty i akwaforty, jednak lubi tworzyć wszystkie formy grafiki. Nie stroni także od łączenia ze sobą technik. Artystka określa je jako figuratywne i autobiograficzne. Jej obrazy najczęściej opowiadają o człowieku, który nie może sam przemówić. Autorka zatem obrazować jego myśli poprzez symbole, w formie słowa pisanego i obrazów zapisanych na ciele.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.