Co może sztuka? - na to pytanie szukali odpowiedzi uczestnicy pierwszego spotkania z cyklu „Krytyka Apolityczna”, które odbyło się dzisiejszego (23.10) wieczoru w Galerii Sowa mieszczącej się na olsztyńskim Starym Mieście. Poprowadził je pomysłodawca przedsięwzięcia Adrian Zacharewicz, redaktor naczelny „kulturki”.
-
Poza spotkaniami takimi jak dzisiejsze, będziemy pokazywać filmy, dokumenty i wszelkiego rodzaju twórczość artystyczną, która będzie nas pobudzała do poważnej rozmowy - zapowiedział Adrian Zacharewicz, otwierając cykl. -
Rozmowy bez błazenady oraz infantylizacji, która jest w tej chwili powszechna i spłyca bardzo wiele ważnych tematów i zjawisk, o których mówi sztuka, mówią artyści, ale ten głos nie jest słyszalny. Będziemy próbowali oglądać głębiej pewne zjawiska. Pierwszymi artystami, którzy postanowili zabrać głos w dyskusji na temat miejsca współczesnej sztuki w dzisiejszej rzeczywistości oraz granic jej oddziaływania na odbiorców byli Jacek Adamas (performer, działacz lokalny) oraz Katarzyna Adamas. Podczas wieczoru goście mogli także obejrzeć nagrania video dokumentujące działania artysty oraz dokument „Wybory.pl. Obszar wspólny - obszar własny” autorstwa Artura Żmijewskiego będący zapisem warsztatów, które odbyły w Centrum Sztuk Współczesnych „Zamek Ujazdowski” w 2005 roku jako badanie otwartości instytucji kultury na nieznane, często kontrowersyjne zjawiska i twórców.
Dzisiejsza rozmowa o sztuce rozpoczęła cykl comiesięcznych spotkań „Krytyka Apolityczna”. W jego ramach organizator zapowiada podejmowanie tematów trudnych, ale ważnych dla współczesnej rzeczywistości. Do wypowiedzenia się w danych kwestiach, oprócz wszystkich chętnych olsztynian, będą zapraszani także artyści. W planach są również pokazy filmów dokumentalnych oraz artystycznych.
Kolejna odsłona „Krytyki Apolitycznej” będzie miała miejsce już w listopadzie. W programie spotkania przegląd filmów Aleksandry Polisiewicz (Aleka Polis) - autorki fotografii, filmów wideo, animacji i grafiki komputerowej.
Z D J Ę C I A