W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się dziś (20.10) uroczyste podsumowanie XIII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Uroczystość połączona została z wręczeniem nagród wolontariuszom oraz laureatom konkursów - plastycznego i literackiego. Szkoda tylko, że ta część odbyła się przy pustej sali. Zaproszeni goście pozostawili młodzież samą sobie.
Uroczystość otworzył występ laureatki I Festiwalu Piosenki „Postaw na rodzinę - Rodzina jest najważniejsza” - Julii Więckiewicz, która wystąpiła z piosenką „Rodzina to rodzina”. Potem zaprezentowane zostały obszerne fragmenty nagrodzonych prac literackich. Prace plastyczne wyeksponowane zostały w holu urzędu.
Kolejnym punktem programu były wystąpienia zaproszonych gości - wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego Witolda Wróblewskiego, wicewojewody Jana Maścianicy oraz ks. arcybiskupa Metropolity Warmińskiego Wojciecha Ziemby. W trakcie wystąpień pojawili się przedstawiciele Ośrodka Adopcyjnego „Arka”, którzy zaprotestowali przeciwko rządowej polityce adopcyjnej.
- Protestujemy przeciwko likwidacji instytucji, która dobrze działa. My działamy w imieniu dzieci, które czekają na rodziców i rodziców, którzy pragną adopcji. Według nowej ustawy „Arka” nie ma racji bytu. To jest nasz krzyk, nasza prośba, by nie pozbawiać „Arki” pomocy - mówi Dorota Wętek.
- Nam jako rodzicom adopcyjnym, rodzicom, którzy chcą kochać, zależy na tym bardzo.
Podobne zdanie mają wszyscy pozostali uczestnicy demonstracji. Liczą, że zaakcentowanie ich obecności na uroczystości zwróci uwagę na problem. Zgodnie z nową ustawą jeden ośrodek adopcyjny powinien przeprowadzić 10 wniosków, a niepubliczne ośrodki 20. W województwie warmińskim przeprowadzono w ub. roku około 100 wniosków. Żaden z ośrodków nie miał wymaganego minimum. Nowa sytuacja spowoduje, że będzie jeden wojewódzki ośrodek, a to z kolei przedłuży i tak już długie i skomplikowane procedury adopcyjne.
Klimat tego zdarzenia przyćmił nieco optymistyczny wydźwięk całej uroczystości. W części seminaryjnej Tamara Uliasz z Departamentu Polityki Rodzinnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej mówiła o formach wspierania rodziny w kontekście Ustawy z dn. 9.06.2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Potem była mowa o Karcie Praw Dużej Rodziny 3+ i wspieraniu takich rodzin przez lokalne samorządy. Podsumowania XIII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, które odbyły się latem, dokonała Wiesława Przybysz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Na koniec wręczono nagrody i wyróżnienia zwycięzcom XVII Finału Ogólnopolskiego i Wojewódzkiego Konkursu Nastolatków „8. Wspaniałych”. W regionie było 12 laureatów, w tym aż trzech z naszego województwa trafiło do ogólnopolskiej czołówki. Byli to Ewelina Łęgowska z Ostródy, Patryk Gugnacki i Mateusz Jastrzębski z Pisza.
W Wojewódzkim Konkursie Plastycznym i Grafiki Komputerowej „Rodzina ponad wszystko” nagrody laureatom wręczała koordynatora konkursu w województwie, Teresa Antczak. W grafice komputerowej były kategorie wiekowe: przedszkole, szkoła podstawowa kl. I-III i IV-VI oraz dorośli. Nagrodzono i wyróżniono 13 osób. Za prace plastyczne nagrody otrzymało 17 osób, a wyróżnienia 15. W tym konkursie było 6 kategorii wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa (kl. I-III i IV-VI), gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli. Największy aplauz zdobyli najmłodsi uczestnicy - Nicolas Mieczkowski, Antoni Wiśniewski, Lena Buko oraz Jakub Gazda.
Z kolei w konkursie literackim na 143 prace nagrodzono w sumie 45 osób. Nagrody laureatom wręczał Andrzej Taborski, koordynator przebiegu konkursu w województwie. Konkurs literacki pod hasłem „Rodzina jako dar i zadanie” podzielony był na kategorie: wspomnienia-świadectwa, listy, wiersze i inne (opowiadania, pamiętniki, eseje). Najwięcej zgłoszono wierszy i wspomnień. Najstarszymi uczestniczkami w konkursie literackim i w ogóle we wszystkich konkursach były Wacława Suplika i Lucyna Skarżyska z DPS-u w Olsztynie.
W czasie uroczystości nagrodzono również Irenę Berę i Hannę Herda, nauczycielki z Ostródy, docenione przez jury za wkład w przygotowanie uczniów na konkurs oraz Lucynę Prus. Szkoda tylko, że te niewątpliwie ważne nagrody wręczano przy niemal pustej sali. Zabrakło zaproszonych na galę samorządowców, którzy opuścili z imprezę w trakcie przerwy na kawę. Żal młodych ludzi, bo zapewne wielu z nich było z tego powodu smutno, że nie za bardzo się ich docenia.
Z D J Ę C I A