Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:44 27 listopada 2024 Imieniny: Wirgiliusza, Angeliki
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2011-10-20 20:30 | Rozmiar tekstu: A A A

Szybciej, taniej, mniej stresująco

Olsztyn24
Mediatorzy czekali dziś na klientów w pokoju nr 26 Sądu
Okręgowego w Olsztynie
| Więcej zdjęć »

Trudno sobie wyobrazić, żeby kontakt z sądem nie był stresujący. Trudno też przyjąć do wiadomości, że postępowanie sądowe może nie ciągnąć się latami, a przy tym nie pustoszyć kieszeni spierających się stron. Innego zdania są jednak mediatorzy ze Stowarzyszenia Mediatorów Polskich, którzy dzisiaj (20.10) w Międzynarodowym Dniu Mediacji, udzielali porad mediacyjnych. Na potrzebujących pomocy mediatora w postępowaniach sądowych w budynku Sądu Okręgowego oczekiwali: Małgorzata Szostawicka, Teresa Antczak i Kamil Sapeta.

- Dzięki poradzie mediacyjnej możemy sprawdzić, czy spór w ogóle może być podany mediacji - powiedział nam Kamil Sapeta, warmińsko-mazurski prezes regionalny Stowarzyszenia Mediatorów Polskich. - Po drugie, osoby korzystające z porady mediacyjnej dowiedzą się jakie fantastyczne korzyści płyną z poddania sporu mediacji, dowiedzą się o oszczędności czasu, oszczędności pieniędzy, dowiedzą się, że uchronią swoje relacje z kontrahentami i będą mogły współpracować z nimi w przyszłości. Dowiedzą się też, że mediacja jest fantastycznym narzędziem, które potrafi ochronić dziecko w czasie katastrofy jaką jest sprawa rozwodowa, dowiedzą się jak uchronić relacje biznesowe, aby nie uzyskać złego rozgłosu, a jednocześnie np. szybko usunąć przeszkodę, która uniemożliwia realizację porozumień handlowych, dowiedzą się jak szybciej i dyskretnie odzyskać należności, tak żeby konkurencja nie dowiedziała się o tym i nie spróbowała na tej złej relacji odebrać tego kontrahenta - wyliczał prezes mediatorów.

- Myślę, że przy mediacjach jest też inna, mniej stresująca atmosfera, niż na sali sądowej - dodała Małgorzata Szostawicka. - Wiele osób automatycznie na słowo „sąd” reaguje dosyć nerwowo. W mediacjach założenie jest takie, żeby nie antagonizować stron, żeby strony same doszły do porozumienia ze sobą. Celem mediacji jest, żeby strony się porozumiały, żeby były zadowolone z tego porozumienia, a nawet, żeby mogły ze sobą współpracować w przyszłości.

Instytucja mediacji w polskim prawie istnieje od 20. lat. Po raz pierwszy wzmianki o mediacji pojawiły się w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych z 1991 roku. Potem mediacja pojawiała się w kodeksach karnych z 1997 roku, w ustawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi z 2004 roku i w końcu, w grudniu 2005 roku, w prawie cywilnym.
R E K L A M A
- Są dwa rodzaje mediacji: sądowa - kiedy mediatora stronom wskazuje sąd i na wniosek - kiedy strony same wskazują mediatora, który pomoże rozstrzygnąć spór między nimi - wyjaśniła Małgorzata Szostawicka. - Najłatwiej listę mediatorów znaleźć na stronie internetowej sądu okręgowego.

Jak powiedzieli nasi rozmówcy, zainteresowanie skierowaniem sądowego sporu na drogę mediacji jest spore i ciągle wzrasta.

- To wynika ze wzrostu świadomości - wyjaśnia Małgorzata Szostawicka. - Coraz więcej osób wie, jakie korzyści płyną z oddania sprawy mediacji, więc i my mamy coraz więcej pracy. Ale proszę się nie obawiać. Jest nas - mediatorów - wystarczająca liczba i nie ma zagrożenia, że sprawy oddane do mediacji będą się ciągnęły tak jak sprawy przed sądem.

Mediatorzy nie chcą z założonymi rękami czekać, aż społeczeństwo samo się wykształci i w możliwie szerokim zakresie będzie korzystać z ich pomocy. Z informacją o mediacjach wychodzą do mediów, by tą drogą dotrzeć do przyszłych klientów. Mediatorzy nie zapomnieli więc powiadomić olsztyńskich publikatorów o zorganizowanych dzisiaj po raz drugi w historii swojego warmińsko-mazurskiego stowarzyszenia, a po raz pierwszy w tym roku, poradach mediacyjnych.

- Chcemy przez cykl stałych dyżurów mediatorów zrealizować konstytucyjną zasadę dostępu do wymiaru sprawiedliwości poprzez dostęp do mediacji - wyjaśnił prezes Sapeta. - Bo jak już powiedziałem, mediacja jest fantastyczną metodą rozwiązywania sporów, alternatywną do procesów sądowych.

Dzisiaj zainteresowanie poradami było umiarkowane, ale zdaniem mediatorów, „siła pomysłu” tkwi w jego powtarzalności. Od dzisiaj mediatorzy będą czekać raz w miesiącu na zainteresowanych mediacjami.

- Będziemy czekać zarówno na takie osoby, których sprawy są już w stadium sądowym, jak i takie, które chcą skorzystać z porady przed procesem - powiedział Kamil Sapeta. - Zapraszamy do kontaktu z nami w każdy pierwszy wtorek miesiąca, w godzinach od 10 do 14, w pokoju nr 26 Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.