Już w poniedziałek, 17 października, na ulicach Olsztyna i 15 miast Polski, pojawią się owoce i warzywa, które w kolorowym przemarszu „Strajków Żywności” będą manifestować swój sprzeciw wobec marnowania. W ten sposób Bank Żywności w Olsztynie, z okazji Światowego Dnia Żywności, zwraca uwagę na problem marnowania owoców i warzyw. „Strajk Żywnosci” wyruszy o godz. 11.15 z deptaka pod Karczmą Jana na olsztyńskiej starówce.
Papryka, banan i por to tylko nieliczne owoce i warzywa, które codziennie wyrzucane są na śmietnik. Wg raportu FAO, owoce i warzywa mają najwyższy współczynnik marnowania, są to również jedne z pięciu najczęściej wyrzucanych przez Polaków produktów. Dlatego też, w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Żywności, przypadającego na 16 października, Banki Żywności szczególnie zwracają uwagę na skalę marnowania owoców i warzyw.
„Strajki Żywności” odbędą się już po raz trzeci. W ich organizację zaangażowanych jest 13 Banków Żywności. Odbędą się one w Warszawie, Chojnicach, Częstochowie, Elblągu, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Katowicach, Siedlcach, Suwałkach, Radomiu, Białymstoku, Tarnobrzegu, Ciechanowie, Słupsku i Łomży.
Trasa „Strajku Żywnosci” w Olsztynie:Trasa: START o godz.11.15: Karczma Jana - Prosta - Staromiejska - Stary Ratusz (runda wokół) - Staszica - Pieniężnego - Piłsudskiego (wzdłuż Alfy potem przejście na drugą stronę ulicy przy Urzędzie Wojewódzkim) - Piłsudskiego (wzdłuż aresztu) - Dąbrowszczaków 3 (zakończenie pod Kamienicą Naujacka MOK o godz. 12.15).
- „Strajki Żywności pojawią się na ulicach polskich miast już po raz trzeci. W tym roku ich głównymi bohaterami będą owoce i warzywa. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na problem marnowania owoców i warzyw oraz konkretne straty, jakie wiążą się z wyrzucaniem tych produktów - mówi Maria Gosiewska, koordynatorka kampanii „Nie marnuj jedzenia”.
- Owoce i warzywa to produkty, których wyprodukowanie generuje ogromne koszty ekologiczne. Dlatego też musimy pamiętać o tym, że marnowanie owoców i warzyw to nie tylko wyrzucanie konkretnego produktu, ale również zmarnowanie wody, energii, paliwa.Wyprodukowanie 1 kg ziemniaków to 300 litrów wody, a produkcja 1 kg kukurydzy pochłania aż 900 litrów wody! W Stanach Zjednoczonych jedzenie średnio podróżuje 2400 km zanim trafi na talerz konsumenta.
- Banki Żywności starają się pozyskać na rzecz potrzebujących również żywność bogatą odżywczo. Wg danych Światowej Organizacji Zdrowia, minimalne dzienne spożycie owoców i warzyw wynosi 400 g na osobę - mówi Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.
- Niestety owoce i warzywa nadal stanowią niewielki procent pozyskiwanych przez Banki Żywności artykułów. Dlatego apelujemy szczególnie do rolników i sadowników, aby przyczynili się do zmniejszania skali marnowania owoców i warzyw i przekazywali swoje produkty Bankom Żywności.Jak nie marnować owoców i warzyw?Federacja Polskich Banków Żywności podpowiada, jak w łatwy sposób ograniczyć marnowanie żywności, w tym owoców i warzyw.
- Planuj zakupy owoców i warzyw - przed wyjściem do sklepu sprawdź, czy nie masz już zakupionych owoców i warzyw, które możesz wykorzystać. Jeśli nie, to zrób listę zakupów tylko potrzebnych ilości owoców i warzyw. Staraj się nie kupować owoców i warzyw w dużych opakowaniach!
- Licz proporcje - policz, ile poszczególnych owoców i warzyw potrzebujesz zużyć, aby przygotować danie dla określonej liczby osób. Będziesz mieć wtedy pewność, że po obiedzie nic się nie zmarnuje.
- Odpowiednio przechowuj owoce i warzywa - pamiętaj, że nie wszystkie owoce przechowujemy w lodówce, a zarówno owoce, jak i warzywa muszą mieć dostęp do powietrza.
- Kiś, marynuj, gotuj - staraj się maksymalnie wykorzystać owoce i warzywa, które już posiadasz.
- Jeśli jesteś rolnikiem lub sadownikiem rozpocznij współpracę z Bankami Żywności, przekazując na ich rzecz swoje produkty. Tym samym przyczynisz się do zmniejszenia skali wyrzucanych owoców i warzyw oraz pomożesz osobom potrzebującym!
Aby przekazać żywność, skontaktuj się z Bankiem Żywności w Olsztynie ul. Artyleryjska 17 10-165 Olsztyn.
Akcja jest częścią kampanii „Nie marnuj jedzenia. To sprawa warta zachodu”. Koordynatorem „Strajków Żywności” jest Federacja Polskich Banków Żywności.
Więcej informacji o sposobach na niemarnowanie oraz „Strajkach Żywności” w poszczególnych miastach znaleźć można na stronie www.niemarnuje.pl.
Z D J Ę C I A