Cmentarz na Rossie - tu spoczywa serce J. Piłsudskiego i jego matka
Maria z Billewiczów |
Więcej zdjęć »
Od wielu miesięcy Polacy na Litwie borykają się z problemem zagrożeń dla funkcjonowania tam polskiego szkolnictwa. Wprowadzona przez parlament litewski ustawa zmieniająca dotychczasowy, akceptowany przez Polaków system oświatowy, wywołała liczne protesty w środowisku mniejszości polskiej na Litwie. Siła tych protestów skłoniła władze polskie, z premierem Tuskiem na czele, do interwencji. Powołano wspólny zespół polsko-litewski, którego zadaniem jest wypracowanie kompromisu. Efekty działania tego zespołu nie są jeszcze widoczne. Protesty rodziców uczniów polskich na Litwie w Polsce nie pozostały bez echa. Organizowane były m.in. akcje zbiórki pomocy dydaktycznych dla polskich szkół.
Jednym z pomysłów na pomoc była międzynarodowa konferencja naukowo-metodyczna zorganizowana w dniach 6-8 października br. w Solecznikach dla nauczycieli szkół polskich na Litwie pn. „Rodzina wobec wyzwań współczesności”. Przez dwa dni naukowcy ze środowisk akademickich Polski z Litwy dyskutowali na temat sytuacji i zagrożeń, jakie przeżywa rodzina - najmniejsza wspólnota społeczna powiązana wzajemnymi zależnościami i oddziaływaniami. To właśnie w środowisku rodzinnym kształtują się pierwsze poglądy i przekonania człowieka, formułuje się pierwsze wyobrażenie o własnym miejscu w życiu, ale przede wszystkim determinują się fundamentalne rysy osobowości i cechy charakteru, takie jak pracowitość, uczynność, obowiązkowość, odpowiedzialność, poczucie godności, albo wręcz przeciwnie: egoizm, lenistwo, wygodnictwo, hedonizm.
Uczestnicy konferencji zapoznali się z zagrożeniami, jakie czyhają na rodzinę wskutek rozwoju współczesnych mediów oraz ze sposobami ich przezwyciężania. Zdobyli wiedzę dotyczącą radzenia sobie z dzieckiem autystycznym, czy też z takimi problemami jak schizofrenia, przemoc w rodzinie, czy funkcjonowanie rodziny po rozwodzie.
Zorganizowane zostały specjalne warsztaty szkoleniowe poświęcone rozpoznawaniu stanów narkotycznych i paranarkotycznych wśród młodzieży i dorosłych zorganizowane przez Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień, coachingu - procesu doskonalenia kompetencji osobistych i zawodowych oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych i umiejętności poprzez KNO (kształcenie na odległość) poprowadzonych przez wicedyrektora WMODN w Olsztynie Henryka Sienkiewicza.
Konferencja zyskała wsparcie mera rejonu solecznickiego Zdzisława Palewicza, burmistrz Szczytna Danuty Górskiej i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
- Naszym narodowym obowiązkiem jest wspieranie Polaków na Wschodzie - uważa Danuta Górska.
- Możemy to robić dwojako, poprzez pomoc materialną albo intelektualną. Docelowo ta druga jest skuteczniejsza. Bo tylko nabyta wiedza jest gwarantem sukcesu w życiu. Pomoc materialna to doraźne „łatanie” problemu i nie daje szansy na jego rozwiązanie. Powinniśmy szukać porozumienia międzykulturowego nie na płaszczyźnie rządowej, ale tej lokalnej, tej tak bliskiej ludziom i ich codziennym problemom. Konferencja w Solecznikach była tego świetnym przykładem. Współpraca dwóch samorządów, środowisk pozarządowych, naukowców z Polski i Litwy, pozwala osiągnąć wymierne efekty, z których skorzystają zarówno Polacy jak i Litwini.Konferencji towarzyszyły wydarzenia artystyczne. Pierwszego dnia dla jej uczestników ze specjalnym koncertem wystąpił zespół Pro Musica Antiqua, który zaprezentował perły muzyki europejskiej, od renesansu po klasycyzm. Drugiego dnia olsztyńska folk-rockowa grupa Kapela Jakubowa zaprezentowała swoje największe przeboje i repertuar z najnowszej płyty „Salsa na Mazurach”, ukazującej atrakcje Mazur.
- W trakcie występu trochę „poagitowaliśmy” muzycznie wśród Polaków na Litwie, by głosowali za Mazurami w konkursie na nowych 7 cudów świata - powiedziała Grażyna Bałabańska z kapeli Jakubowej.
Organizatorami konferencji byli Samorząd Rejonu Solecznickiego, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, Związek Polaków na Litwie, Urząd Miasta Szczytno, Urząd Marszałkowski województwa warmińsko-Mazurskiego, Mazowieckie Centrum Profilaktyki Uzależnień, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Związek Piłsudczyków RP, Fundacja Kierowca Bezpieczny.
Z D J Ę C I A