Ognisko zapalił Adam Fedorowicz, lider romskiego zespołu
Hitano (fot. Leszek Wąsowski - wszystkie) |
Więcej zdjęć »
Skąd pochodzą Romowie? Jakim językiem mówią? Jaką religię wyznają? Kto jeździł w taborach? Na te i inne pytania uczniowie Gimnazjum nr 5 usłyszeli odpowiedzi w piątkowe (7.10) przedpołudnie. Właśnie wtedy w stadninie Janusza Kojrysa w Redykajnach odbyło się spotkanie z kulturą romską w ramach realizacji programu na rzecz społeczności romskiej.
W naszym gimnazjum od 6 lat uczą się dziewczęta i chłopcy pochodzenia romskiego. To wspaniali, utalentowani muzycznie i znakomicie wychowani młodzi ludzie. Oni i ich bliscy uczniom klas pierwszych opowiadali słowem i muzyką o swej kulturze. Usłyszeliśmy, jak pięknie śpiewa Fabian z I c. Było to dla nas wielkim odkryciem. Doskonale prezentował się przy bębnach Damian. Po raz kolejny podziwialiśmy Bartka Fedorowicza, który potrafi grać chyba na wszystkich instrumentach. To akordeonista, klawiszowiec, gitarzysta i saksofonista. Adam Fedorowicz, tata Bartka, genialnie zagrał na skrzypcach, a wcześniej zapalił ognisko, wokół którego przebiegało nasze spotkanie. Opiekun młodzieży romskiej, Wojciech Wesołowski opowiadał o swym dzieciństwie w taborze. Nie zabrakło też porywającego tańca. O kulturze i historii Romów piękną i bogatą polszczyzną opowiadała Wioletta Bardzińska. Członkowie Stowarzyszenia Hitano sprawili, że spotkanie było barwne i ciekawe.
Młodzież naszego gimnazjum, próbując poznać kulturę swych kolegów Romów, przygotowała inscenizację romskiej baśni „O pięknej Cygance i 12 zbójcach”. Dokonali tego uczniowie klasy III a i Natalka z III b. Klasy pierwsze zaśpiewały znaną wszystkim piosenkę „Jadą wozy kolorowe”.
Spotkanie zaszczyciły swą obecnością panie reprezentujące władze oświatowe, miejskie i wojewódzkie. Były to Anna Jankowska z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta, wizytator Danuta Piotrowicz z Kuratorium Oświaty i Gabriela Czarkowska-Kusajda - asystent Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Życzliwie swoim uczniom i absolwentom przyglądały się panie dyrektor: Iwona Jasińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 i gospodarz spotkania dyrektor Gimnazjum nr 5 Jarosława Kozak.
Piątkowe przedpołudnie zakończyło się pieczeniem kiełbasek przy ognisku i konnymi przejażdżkami. Owiani wiatrem i zapachem ogniska wróciliśmy do szkoły.
Jesteśmy przekonani, że poznawanie innych kultur, przebywanie z ludźmi żyjącymi według innych zwyczajów uczy wzajemnego szacunku. Bycie razem przynosi poznanie i bliskość, a przede wszystkim chroni przed brakiem tolerancji. Właśnie dlatego w Gimnazjum nr 5 odbywają się spotkania, takie jak to piątkowe. Organizatorki, Alina Bogdańska i Jolanta Biadun, mówią, że warto było się trudzić, bo widziały zadowolenie na twarzach wszystkich obecnych.
Zainteresowanych podobnym spędzaniem czasu na imprezach sportowych, kulturalnych oraz aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu zapraszamy do nauki w Gimnazjum Nr 5 w Olsztynie. Z nami można rozwijać swoje pasje.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :