Korzyści z udziału kobiet w życiu publicznym podsumowała
Beata Bublewicz |
Więcej zdjęć »
W Olsztyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych, w ramach inicjatywy Olsztyńska Kawiarenka Obywatelska organizowanej przez Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie” i Forum Dialogu Publicznego, odbyło się dzisiejszego (5.10) popołudnia spotkanie „Kobiety w polityce - daleko od Europy?”. Na temat roli kobiety w życiu publicznym rozmawiali: Urszula Pasławska (PSL), Iwona Arent (PiS), Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg (PJN), Katarzyna Tobolska (Zieloni 2004), Robert Leszczyński i Sandra Ejsymont (Ruch Palikota), Beata Bublewicz i Janusz Cichoń (PO), Andrzej Ryński i Janusz Kijowski (SLD) oraz dr Teresa Astramowicz-Leyk z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Spotkanie poprowadziła dr Monika Grochalska (UWM).
Uczestnicy spotkania wypowiadali się na temat swojego stosunku do parytetu w polityce oraz przyjętej „ustawy kwotowej”, „zawłaszczania” przestrzeni publicznej i politycznej na rzecz mężczyzn poprzez określanie stanowisk zajmowanych przez kobiety formami męskimi (np. „poseł” zamiast „posłanka”), przyszłości kobiet w polityce oraz o Europejskiej Karcie Równości Kobiet i Mężczyzn.
Wszyscy byli zgodni, że kobiety powinny odgrywać większą rolę w polityce oraz że trzeba likwidować przeszkody, które stają im na drodze do angażowania się w nią, ponieważ kobiety mają zdecydowanie za mały udział w życiu publicznym. W związku z tą sytuacją Polska traci z powodu niewykorzystania potencjału kobiet, które w większości są lepiej wykształcone od mężczyzn i reprezentują aż 50% osób uprawnionych do głosowania i decydowania o losach Polski. Korzyści, jakie przynoszą państwu kobiety aktywne w życiu publicznym, podsumowała posłanka Beata Bublewicz:
-
Wskaźniki ekonomiczne mówią jasno - im więcej kobiet pracujących i obecnych w życiu publicznym, tym więcej rośnie Produkt Krajowy Brutto i, co ciekawe, również dzietność - stwierdziła posłanka. -
Im więcej jest kobiet zarządzających, przedsiębiorców, tym dobrobyt danego kraju i jego wskaźniki ekonomiczne są wyższe. Zachęcanie kobiet do udziału w życiu społecznym i ekonomicznym państwa się po prostu opłaca.
Podczas dzisiejszej dyskusji, jak rzadko kiedy, politycy wszystkich opcji byli wyjątkowo zgodni, wypowiadając się na podjęty temat. Jakie jednak będą skutki dzisiejszej rozmowy, czy wpłynie ona wybór, jakiego dokonają olsztynianie w najbliższą niedzielę? Odpowiedź na te pytania poznamy dopiero po wyborach.
Z D J Ę C I A