W Dywitach odbył się wczoraj (1.10) I Regionalny Konkurs Instrumentalny „Muzyk Pierwsza Klasa”. Przez cały dzień jury przesłuchiwało 76. uczestników konkursu w sali sesyjnej Urzędu Gminy. Wieczorem w tej samej sali odbyło się ogłoszenie wyników konkursu i koncert laureatów. - Tak nie może dalej być - stwierdzili zgodnie starosta olsztyński Mirosław Pampuch i wójt Gminy Dywity Jacek Szydło. - Wybudujemy salę koncertową. Musimy tylko ustalić inżynierię finansową dla tego przedsięwzięcia - poinformował starosta Pampuch podczas koncertu laureatów.
Jeżeli w Dywitach powstanie sala koncertowa, to mieszkańcy gminy zawdzięczać ją będą Januszowi Cieplińskiemu, dyrektorowi Powiatowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach. To on wymyślił Regionalny Konkurs Instrumentalny dla uczniów szkół muzycznych, którzy zakończyli pierwszy rok edukacji.
-
Obserwowałem podczas czerwcowych egzaminów końcowych, jak grają dzieci po pierwszym roku nauki w naszej szkole i przyszło mi na myśl, że nie ma nigdzie w Polsce takiego konkursu, w którym grałyby dzieci, uczące się gry na instrumentach muzycznych 1 rok - powiedział nam Janusz Ciepliński.
- I stwierdziłem, że taki konkurs trzeba zorganizować. Okazało się, że pomysł był trafiony, bo spodziewaliśmy się małego, lokalnego zasięgu, a swój udział w konkursie zgłosiła młodzież z Olsztyna, Kętrzyna, Mrągowa, Działdowa, Siemiatycz i Łomży. Młodzi muzycy rywalizowali w trzech kategoriach: dwóch solistycznych (dla dzieci młodszych - 6 lat nauki i dla dzieci starszych - 4 lata nauki) i zespołów kameralnych. W konkursie można było zagrać na każdym instrumencie.
- Konkurs przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania - ocenił Janusz Ciepliński, który był także jednym z członków czteroosobowego jury, działającego pod przewodnictwem prof. Anny Podhajskiej. -
Bardzo wysoki poziom, dopisała frekwencja. Rodzice i nauczyciele są bardzo zadowoleni, więc ja, jako organizator, jestem tym bardziej zadowolony. Cieszę się również dlatego, że uczniowie naszej dywickiej szkoły wypadli rewelacyjnie. Członkowie jury podkreślili, że poziom uczniów szkoły w Dywitach jest bardzo, bardzo wysoki.Po takich ocenach urosło także serce starosty olsztyńskiego Mirosław Pampucha.
- Wyniki konkursu wskazują, że Powiatowa Szkoła Muzyczna w Dywitach rozwija się i ma się dobrze - powiedział starosta.
- Potwierdzają również słuszność decyzji rady Powiatu Olsztyńskiego i Rady Gminy Dywity. Po prostu, taka była potrzeba lokalnej społeczności i „wstrzeliliśmy się” idealnie. Co więcej, wójtowie i burmistrzowie innych gmin Powiatu Olsztyńskiego bardzo chętnie gościliby u siebie filie dywickiej szkoły. Nie wykluczam, że tak się stanie. Ale to na razie taki mój „autorski” pomysł. Jestem jeszcze przed konkretnymi rozmowami w tej sprawie. Decyzji utworzenia szkoły muzycznej w Dywitach nie żałuje również wójt tej gminy Jacek Szydło.
- Ta decyzja była wspólna i dobra, bowiem znacznie rozszerzyliśmy ofertę edukacyjną w naszej gminie, a efekty istnienia szkoły już widać - stwierdził Jacek Szydło.
- Nigdy byśmy nie obchodzili dzisiejszego Święta Muzyki, gdyby nie było tej szkoły. I nie mam nic przeciwko temu, by filie naszej szkoły powstawały w innych gminach powiatu. Tylko czy uda się namówić do tego tamtejsze samorządy? - dodał wójt.
Niżej publikujemy przygotowany przez jury konkursu protokół zawierający wszystkie istotne informacje. Szczególnie zwracamy uwagę na ostatnie linijki, z których wynika, że Grand Prix konkursu zdobyła uczennica PSM w Dywitach, pianistka Justyna Maria Barańska, której nauczycielem jest Bogusława Borkowska. Gratulujemy!
******
Protokół z posiedzenia Jury I regionalnego Konkursu Instrumentalnego „Muzyk Pierwsza Klasa” w Dywitach.Jury w składzie:
1. Anna Podhajska - przewodnicząca
2. Paweł Rydel - członek
3. Dariusz Krzok - członek
4. Janusz Ciepliński - członek
W wyniku przesłuchania 76 uczestników w 3 kategoriach przyznało następujące nagrody:
W kategorii I - cykl 6-letni:miejsce I: Pawłowska Katarzyna - fortepian PSM I stopnia, Kętrzyn, nauczyciel Ewa Lachowicz
miejsce II ex aequo:- Mateusz Burniewicz - skrzypce, PSM I stopnia w Dywitach, nauczyciel Dorota Obijalska
- Chęcmanowski Julian - akordeon, PSM I stopnia w Dywitach, nauczyciel Żaneta Rutkowska
miejsce III - nie przyznano
przyznano 7 równorzędnych wyróżnień:
1. Patrycja Fiuk - fortepian, PSM I stopnia w Dywitach, nauczyciel Bogusława Borkowska
2. Patrycja Szczęsna - flet, PSM I stopnia w Dywitach, nauczyciel Anna Kłosowska-Gryc
3. Michalina Pałejko - fortepian, PSM I stopnia w Dywitach, nauczyciel Bogusława Borkowska
4. Paulina Trojan - wiolonczela, PSM I Stopnia w Dywitach, nauczyciel Paweł Panasiuk
5. Joanna Piskorz - fortepian, PSM I stopnia w Kętrzynie, nauczyciel Ewa Lachowicz
6. Natalia Kapitan - flet, PSM I stopnia w Dywitach, nauczyciel Anna Kłosowska-Gryc
7. Alan Dżbik - flet, PSM I stopnia w Dywitach, nauczyciel Ewa Giska
Kategoria II - cykl 4-letni:miejsce I: Patrycja Deptuła - wiolonczela, PSM I stopnia w Dywitach, nauczyciel Paweł Panasiuk
miejsce II: Paulina Barańska - fortepian, PSM I stopnia w Dywitach, nauczyciel Marcin Kucharzewski
miejsce III: Maria Monika Poćwiardowska - fortepian, PSM I stopnia w Kętrzynie, nauczyciel Ewa Lachowicz
Przyznano 2 równorzędne wyróżnienia:
- Justyna Sierżant - gitara, PSM I stopnia w Dywitach, nauczyciel Elżbieta Pliszka
- Tarnowska Hanna - flet, PSM I stopnia w Dywitach, nauczyciel Ewa Giska
W kategorii III - zespoły kameralne:miejsce I - Zespół fletowo-gitarowy „La Dywity”
miejsce II - duet skrzypcowy w składzie:
- Rozalia Maciąg, Hanna Nowak, przygotowanie - Dorota Obijalska
miejsce III - trio fletowe w składzie: Patrycja Szczęsna, Julianna Sawońska, Natalia Kapitan - przygotowanie: Anna Kłosowska-Gryc
przyznano 1 wyróżnienie: zespół wiolonczelowy „Cellolada” w składzie Patrycja Deptuła, Magda Gwarek, Paulina Trojan, Zofia Czaplińska
GRAND PRIX konkursu zdobyła Justyna Maria Barańska - fortepian, PSM w Dywitach, nauczyciel Bogusława Borkowska.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :