Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
16:48 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
ATK | 2011-10-01 18:10 | Rozmiar tekstu: A A A

„Antologia Warmińska” na warsztatach w „Abecadle”

Olsztyn24
Warsztaty odbyły się w „Abecadle” | Więcej zdjęć »

W Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci „Abecadło” ruszyły wczoraj (30.09) warsztaty w ramach projektu „Antologia Warmińska - kreacja i promocja nowej marki regionu”. To pilotażowy program, który ma wypromować znajomość przez dzieci lokalnych legend i baśni. Zajęcia prowadzą specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA.

Pierwsze spotkanie zgromadziło ponad dwadzieścioro dzieci, ruchliwych, rozgadanych, ale też zaaferowanych niecodziennymi zajęciami. Organizatorka tego spotkania, pani Dorotka (tak przedstawiła się dzieciom na wstępie), zaproponowała wykonanie wizytówek, by wszyscy do siebie mogli zwracać się po imieniu.

Gdy dzieci poznawały świat baśni i legend, dorośli zapoznawali się z programem „Antologii”, której celem jest zwiększenie zainteresowania kulturą, tradycjami i historią Warmii wśród mieszkańców regionu oraz pozostałych terenów Polski. Realizacji tego pomysłu mają pomóc konkretne działania. Każdy z dorosłych gości otrzymał wydanie „Antologii Warmińskiej. Warmii w baśniach, podaniach i legendach”, czyli zbioru tekstów dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Książeczkę wzbogaca płyta audio, w której treść bajek czytali olsztyńscy dziennikarze radiowi. Ponadto otrzymali jeszcze film animowany „Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim” na płycie, zrealizowany na podstawie baśni Marii Zientary-Malewskiej pod tym samym tytułem.

„Antologia”, do której wyboru tekstów dokonała dr Teresa Brzeska-Smerek, była wykładowca literatury dla dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, zachwyca wszystkich. Ilustracje do książki wykonał Włodzimierz Chołostiakow. Książka jest niewielka, ale pasjonująca w treści. Zamieszczona jest w niej również kolorowanka dla dzieci, indeks nazw geograficznych występujących w tekstach i podręczny słownik wyrażeń gwarowych.
R E K L A M A
- Przygotowanie „Antologii” to taka praktyka aborcji - śmieje się Teresa Brzeska-Smerek. - Mieliśmy bardzo dużo, bardzo ciekawego materiału, a do tego ograniczenia finansowe. Trzeba było z czegoś rezygnować, coś wyrzucić. Przy wyborze kierowaliśmy się tym, by były to opowieści bardzo proste, bez ozdobników. Czasami są może nieco drastyczne, ale jak się okazuje, dzieci to nie przeraża. Lubią czytać mocne rzeczy, bo to oddziałuje na ich wyobraźnię. Dzieci nie lubią słodkich, lukrowanych opowiastek.

Pierwsze spotkanie poświęcone było kłobukowi. Dzieci czytały różne opowieści o kłobukach, po czym starały się to zmyślne stworzenie namalować, wykleić i narysować. W efekcie powstały niesamowicie barwne prace.

Autorem tego niezwykłego projektu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie, a beneficjentem Gmina Olsztyn. Fundusze na realizację przedsięwzięcia pozyskane zostały z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Projekt realizowany jest w latach 2009-2012. Zakończy się podsumowaniem, w grudniu 2012 roku. Wtedy też okaże się, jak wiele wyniosły z niego dzieci.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.