Obiekty otwierają: dziekan Andrzej Kącicki, prezydent Piotr Grzymowicz
i rektor Józef Górniewicz |
Więcej zdjęć »
Nie słabnie rozmach inwestycyjny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Dwa dni po uroczystym otwarciu budynku Regionalnego Centrum Informatycznego uczelnia pochwaliła się kolejną inwestycją - zmodernizowanymi obiektami Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Uroczystość otwarcia zmodernizowanych obiektów odbyła się dzisiaj (29.09) w siedzibie wydziału przy ul. Oczapowskiego.
Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zakończył realizację drugiego pod względem wielkości (po budowie obecnej siedziby wydziału na przełomie lat 70. i 80. XX wieku) przedsięwzięcia inwestycyjnego w swojej historii. Jego wartość przekracza kwotę 26 mln złotych, z której ponad 16 mln przeznaczono na prace budowlane, a około 10 mln - na zakup aparatury badawczej. Inwestycje na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej stanowią część Projektu BIO („Rozbudowa, modernizacja i wyposażenie zespołu laboratoriów edukacyjno-badawczych technologii, jakości i bezpieczeństwa zdrowotnego żywności”), finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.
Realizacja projektu umożliwiła powstanie Wydziałowego Zespołu Laboratoriów Biologii Molekularnej, którego „podstawę” stanowi nowoutworzona Pracownia Genomiki i Transkryptomiki. Została ona wyposażona między innymi w analizator genetyczny do sekwencjonowania DNA, aparat do rejestracji żeli znakowanych fluorochromami, termocyklery do PCR oraz RT-PCR, mikroskop stereoskopowy wraz z zestawem do mikroiniekcji, komory laminarne oraz sprzęt towarzyszący.
W Katedrze Weterynaryjnej Ochrony Zdrowia Publicznego powstała Pracownia Zastosowania Metod Biologii Molekularnej w Higienie Żywności, zaś w Katedrze Epizootiologii uzupełniono wyposażenie Pracowni Diagnostyki Molekularnej Chorób Zakaźnych. W skład zespołu laboratoriów weszły również nowoutworzone lub zmodernizowane: Pracownia Biotechnologii, Pracownia Mikroskopii Fluorescencyjnej, Pracownia Cytometrii Przepływowej, Pracownia Hodowli Komórek oraz Pracownia Izotopowa.
Spośród urządzeń zakupionych dla potrzeb ww. pracowni na szczególne podkreślenie zasługują: mikroskop konfokalny, cyfrowy cytometr przepływowy, ultrawirówka, licznik scyntylacyjny oraz zestaw do badań komórek z użyciem fluorochromów.
W ramach projektu przeprowadzono również gruntowną modernizację Pracowni Toksykologii Weterynaryjnej i Środowiskowej, działającej w strukturach Katedry Farmakologii i Toksykologii oraz uzupełniono wyposażenie Pracowni Toksykologii Pasz w Katedrze Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz.
Ważną częścią realizowanej inwestycji była rozbudowa i modernizacja laboratoriów zwierzęcych. Wybudowano Pawilon Zakażeń Eksperymentalnych Ptaków wyposażony między innymi w system filtracji HEPA powietrza wlotowego i wylotowego, zapewniający utrzymanie stref zróżnicowanego podciśnienia, instalację dezynfekcji ścieków oraz kamery do obserwacji zwierząt. Na powierzchni 200 m kw. rozlokowano osiem boksów ze śluzami wejściowymi, laboratoria podręczne oraz ciąg komunikacyjny „brudny” i „czysty”. Pawilon Zakażeń Eksperymentalnych Ssaków został utworzony na bazie istniejących pomieszczeń poprzez ich gruntową przebudowę. Jest on przeznaczony głównie do prowadzenia badań na trzodzie chlewnej. Jego wyposażenie, służące zapewnieniu bezpieczeństwa podczas prowadzenia badań nad chorobami zakaźnymi, jest podobne jak w Pawilonie Zakażeń Eksperymentalnych Ptaków.
Gruntownej modernizacji poddano również Zwierzętarnię dla Gryzoni, w której zainstalowano system filtracji powietrza HEPA, zapewniający uzyskanie nadciśnienia w pomieszczeniach hodowlanych. Wyposażenie zwierzętarni - stacje klatek z filtracją powietrza HEPA, stacje wymiany ściółki, komora laminarna i autoklaw wielkogabarytowy - pozwalają na prowadzenie badań na zwierzętach SPE oraz modyfikowanych genetycznie. Realizacja projektu umożliwiła również powstanie Pracowni Chorób Ryb wyposażonej w 20 basenów doświadczalnych z zamkniętym obiegiem wody.
Inwestycje objęły również infrastrukturę dydaktyczną wydziału. Gruntownie zmodernizowano wszystkie aule wykładowe. Utworzono dwie sale do ćwiczeń laboratoryjnych, które zostały wyposażone w sprzęt do wykonywania doświadczeń z zakresu fizjologii zwierząt, mikroskopy i komputery. Zakupiono skaner do preparatów histologicznych i wprowadzono do nauczania technikę mikroskopii wirtualnej.
Niezbędnym dopełnieniem realizowanych inwestycji była termomodernizacja budynków, obejmująca wymianę stolarki otworowej, ocieplenie stropodachów i ścian oraz wykonanie nowych elewacji.
Należy podkreślić, że Wydział Medycyny Weterynaryjnej w latach 2009 - 2010 był także beneficjentem projektu pt. „Zakup aparatury naukowo-badawczej na potrzeby Centrum Innowacyjnych Technik Diagnostycznych i Terapeutycznych”, również finansowanego w ramach PO Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. W ramach jego realizacji zakupiona została aparatura badawcza dla potrzeb badań w obszarze nauk klinicznych.
Uroczystość oddania do użytku zmodernizowanych obiektów poprzedziła inauguracja roku akademickiego na Wydziale Nauk Medycznych UWM.
Z D J Ę C I A
F I L M Y