Spotkanie odbyło się w czytelni książek w Starym Ratuszu WBP |
Więcej zdjęć »
W Starym Ratuszu Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zorganizowała dzisiaj (28.09) spotkanie z dyrektorami bibliotek wiodących i partnerskich przyjętych do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek (PRB). W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele władz województwa oraz olsztyńskiego środowiska kulturalnego.
Program Rozwoju Bibliotek jest inicjatywą o zasięgu ogólnopolskim, realizowaną od 2009 roku (zakończy się w roku 2013). Jego celem jest wzmocnienie potencjału wiejskich oraz znajdujących się w małych miastach (do 20 tys. mieszkańców) bibliotek publicznych. Dzięki programowi biblioteki te są wyposażane w sprzęt informatyczny, zaś pracujący w nich bibliotekarze uczestniczą w szkoleniach informatycznych i specjalistycznych oraz warsztatach planowania rozwoju biblioteki. Biorą również udział w projektach organizacji pozarządowych specjalizujących się w edukacji oraz innowacyjnych działaniach związanych z kulturą, mających wzbogacać ofertę bibliotek i umożliwić wprowadzanie w nich nowych usług (np. kącików zabawowych dla matek z małymi dziećmi) oraz pozyskiwanie nowych grup użytkowników.
Za przeprowadzenie programu na terenie Polski odpowiedzialna jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, utworzona przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w celu realizacji PRB. FRSI w ramach Programu Rozwoju Bibliotek dysponuje 28 milionami dolarów, które na jego realizację przekazała Fundacja Billa i Melindy Gates.
PRB do dziś objął 3333 placówki w dwóch rundach, co stanowi już blisko połowę z bibliotek, do których został skierowany. Na terenie Warmii i Mazur zostało nim objętych już 85 procent placówek.
Aby zostać zakwalifikowanym do programu, biblioteki musiały stworzyć partnerstwa składające się z jednej biblioteki wiodącej oraz trzech partnerskich, uzyskać zgodę urzędu gminy i złożyć za pośrednictwem Internetu wniosek, który był oceniany przez komisję konkursową. Do udziału w programie zapraszano te partnerstwa, które uzyskały najwięcej punktów.
Z terenu województwa warmińsko-mazurskiego do drugiej rundy zakwalifikowały się trzy partnerstwa, prowadzone przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Baniach Mazurskich, Bibliotekę Publiczną w Bisztynku oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Rozogach.
Czy program będzie dla nich rzeczywistą szansą na „nowe życie”, to się dopiero okaże. Jednak pewna tego jest Barbara Bielska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Reszlu, jednej z 19. wiodących, które wzięły udział w pierwszej turze programu.
-
Nie było tak, że nie mieliśmy wątpliwości - przyznała. -
Dzisiaj jednak już wiemy, że była to właściwa decyzja i szansa, której nie zmarnowaliśmy. Była to przede wszystkim szansa na przełamanie panującego o bibliotekach stereotypu i zmianę wizerunku naszej biblioteki. Dzisiaj tętni ona życiem.
Z D J Ę C I A